Arsıulusal Balkan Üniversitesi “Makedonya Türkleri Kanıtlı Iskân Haritası”nı yayımladı

Arsıulusal Balkan Üniversitesi vasıtasıyla “Makedonya Türkleri Kanıtlı Yerleşim Haritası ” yayımlandı.

Uluslarası Balkan Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya bakarak, 2006’da Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te kurulan ve 17 yıldır bir nice alanda ilkleri başaran darülfünun, Makedonya açısından geçmiş olacak tıpkı çalışmaya imza atarak, Makedonya’daki Türk varlığı ile ilişik sunu mufassal çalışmalardan biri olan “Makedonya Türkleri Müdellel Iskân Haritası”nı bitirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kurulan ve kuruluşundan bu tarafa hem Türkiye’nin hem bile Balkan coğrafyasının beniz akı olan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Kuzey Makedonya’üstelik zinde Türkler açısından ilk olacak çokça mefret tıpkı projeyi henüz hayata geçirdi. Uluslararası Balkan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Yiğitlik’in başkanlığını yürüttüğü projenin tıpkısı diğer mefret özelliği ise üniversitenin ilk kez bir bilimsel projeyi açıkgöz olması.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Uluslararası Balkan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem Makedonya’dahi dinamik Türkler açısından “Yüzyılın Projesi” namına akseptans edilebilecek tıpkı çalışmaya imza attıklarını, mesai sonucunda Makedonya’dahi dallı güllü Türklerin yerleşim yerlerinin müdellel olarak belirleme edilmiş olduğunu belirtti.

Proje ürünü olarak ortaya çıkan evvel kanıtlı harita TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, Rektör Prof. Dr. Mehmet Dursun Fazilet eliyle sunma edildi.

Erdem, müdellel haritanın sunumunda Makedonya’üstelik yaşan Türklerin çokça heyecanlandığı ve bu çalışmanın Türk varlığının yerleşim birimlerinin müdellel ispatı noktasında önce olduğunu rapor etti.

“Kuzey Makedonya’bile etkili Türkler ile ilgilendiren arz ayrıntılı çalışmaya imza attık”

Üniversite’bile erdemli lisans eğitimine devam eden Berna Beyoğlu ile Banu İsmaili’den oluşan benzeri ekiple yürütülen projede, Kuzey Makedonya’nın karış karış gezilip daha önce kimsenin bilmediği Türk yerleşim yerlerini tayin ettiklerini belirten Fazilet, şunları kaydetti:

“Bu proje ile Kuzey Makedonya’de bilimsel verilere binaen müstahzar geçmiş çalışmanın ortaya çıktığını gösteriyor ve tarihi tıpkı his niteliği taşıyor. Makedonya’de yaşan Türklerin varlığı ile ilgilendiren arz ayrıntılı proje olacağını düşündüğümüz çalışmamız çok mufassal ve huysuz bir şekilde yapıldı. Nerede tıpkısı Türk iskân yeri yahut Türk varsa konuşma edildi, hiçbir yer atlanmadı. Erişim sıfır bazı köylere yayan ziyaretler gerçekleştirildi. ve bu yerleşme yerlerinden birlikte haddinden fazla eke, adamakıllı derlemeler aldık ve projemiz içerisine dahil ettik.

Bu çalışmamız diyalektolojik bir emek. Yani eş benzeri atadan mevrut evcil lehçenin ayrımı ve eşzamanlı varyasyonlarını ele aldığımız tıpkısı uç bilimi çalışması. Bu çalışmaya önceden asıl gayemiz, aynı yerleşim yerinde bulunabilecek Türkçe tıpkı tedvin ile Makedonya’bile faal Türklerin dil haritasını çıkarmaktı ve bu çıkarılacak olan vasıta haritası ile budunsal tıpkı haritayı birlikte ortaya yakalamak istiyorduk çünkü anadili Türkçe olan insanları belirleme edince, tabiatıyla namına Türk yerleşme yerlerini ve Türkleri bile tespit etmiş oluyorsunuz. Bu proje Makedonya’bile Türkoloji alanında yapılan sunma eke ve stratejik himmet. Dolayısıyla hem bu coğrafya açısından hem Türkler açısından hem dahi Türki açısından haddinden fazla çok yetişkin aynı say. Yüzyıllar boyunca üzerinde ihtilafın olmayacağı ve bilimsel yerine kanıtlı bu harita Makedonya’daki soydaşlarımıza armağanımızdır.”

Erdem, bu haritanın arz büyük özelliklerinden birinin coğrafyadaki Türkler ile ilgili çıkarılmış geçmiş ilmî, tanıklara dayalı harita olduğunu vurgulayarak, “Tanıklara dayalı ilk bilimsel harita olmasından mütevellit, haritada gösterdiğimiz her yerleşme biriminden projemize dahil ettiğimiz, esas dili Türkçe olan kişilerden elde edilen derlemeler birlikte mevcut. Bu şu buyurmak oluyor, bu zamana büyüklüğünde bu coğrafyadaki değme köyde bir Türk var veya namevcut tartışılabilirdi. Ancak bu harita ile bu tartışmalara bile akıbet vermiş oluyoruz, çünkü harita üzerindeki seçkin dideban tanıklı ve belgeli benzeri şekilde haritaya işlendi. Bu çalışmalar sonunda oluşan tanıklı, bilimsel ve teferruatlı haritanın birlikte, toplanan derlemelerden oluşacak olan 4 ciltlik ayrımsız yayın dahi buradaki Türk toplumuna ayrımsız hediyemiz olacak. Bu mücahede bir zamanda Makedonya’daki Türk varlığı ile ait arz ince proje da olmuş olacak.” ifadelerini kullandı.

“TBMM Meclis Başkanı’mız Mustafa Şentop’a çok teşekkürname ediyorum”

Uluslararası Balkan Üniversitesi Umumi Heyet Başkanı Recep Süleyman Özdil dahi şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda rektörümüz Sayın Mehmet Dursun Fazilet’in 1,5 yılı fazla süredir izleme ettiği ve haddinden fazla büyük tıpkısı titizlikle çalıştığı bu projenin sunumunu gerçekleştiriyoruz. Üniversitemize sadık Balkan Araştırmaları Merkezi’nin önceki çalışması olacak olan bu projeyle gelişigüzel, Yıldız Makedonya’üstelik bu ve tıpkı ilmî çalışmalara bindi vermeye devam edeceğiz. Bu tür makro projelerin ortaya çıkması ve bizlerin dahi bu ve benzeri projelere destek vermemiz ile Uluslararası Balkan Üniversite’mizin Balkan coğrafyasında yaptığı icraat çok daha düşündürücü olacaktır.

Bu projenin ortaya çıkışından bitirilişine büyüklüğünde desteklerini hiçbir antlaşma esirgemeyen ve tersine daim artırarak devam eden, himayelerine düzlük TBMM Sedir Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, projeyi örümcek rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’e ve erdemli lisans öğrencilerimiz Berna Beyoğlu ile Banu İsmaili’ye şahsım ve üniversitemiz yerine çokça teşekkürname ediyorum.”

1,5 yılın arkası sıra nihayete muazzez projenin lokma tatlısı töreni, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a ortaya sâdır haritanın verilmesiyle sonuç buldu.

Share: