ANIZ YANGINLARI ÇEVREDEKİ ÜRÜNLERE ÜSTELIK KÖTÜLÜK VERİYOR

ADANA’üstelik yapılan darı hasadının ardından süt ve işçilik masraflarını azaltarak tarlalarını bildirme kısa sürede ekilebilir ağıl beyan etmek talip şuursuz çiftçilerin yaktığı anızlar, seçkin yıl olduğu kabilinden yer ve kayırıcı sağlığını gözdağı etmeye başladı. Çevredeki tarla ve bahçelerdeki ürünlere bile sıçrayan anız yangınları, maddesel zararlara birlikte neden oluyor.

Dekar başına kesilen 109 liralık 49 kuruş cezaya rağmen firez yakan çiftçiler, çevredeki toprak ve bahçelerdeki ürünleri de yakarak zarar veriyor. Akdarı hasadının arkası sıra tarlada kalan saplardan boşanmak ve mazot ve işçilik masraflarını azaltarak tarlalarını arz kısa sürede ekilebilir arkaç beyan etmek talip şuursuz çiftçilerin yaktığı anızlar, kent geneline yayılan esrar zımnında eş sağlığını da yıldırma ediyor.

‘ÇORAKLAŞMAYA BOZUKLUK OLUYOR

Adana Ekincilik Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, anız yakılması dolayısıyla topraktaki karbon, azot ve mikroorganizmaların namevcut olduğunu belirterek, telafisi amacıyla henüz aşkın matbua kullanıldığını ve bunun da çoraklaşmaya hastalık olduğunu söyledi. İncefikir, bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla ceza yerine, yakmayanlara süt desteği üzere ödüllendirme sistemi getirilmesini önerdi. İncefikir, ‘Topraktaki karbon ve azot ile alay malay binlerce mikroorganizmanın namevcut olması, yüzlerce yıl geriye getiremeyeceğimiz tahribatlara hastalık oluyor. Firez yakmayan çiftçileri, uzvi maddeyi koruduğu amacıyla güç desteklemeler vererek ödüllendirmek gerekir. Ayrıca, kentimizde polikültür tarım yapılıyor. Yani bir tarafta narenciye, bir tarafta tarla bitkileri, bire bir tarafta kaba çekirdekliler olabiliyor. Kendi tarlasındaki anızı yakanlar, komşularının ürünlerine de kötülük veriyor dedi.Share: