Akıbet an haberleri! Dertli balaban kuşu, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu

ÇANAKKALE’nin Gelibolu ilçesinde, kanadından ve ayağından çorlu kâin, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan nazik kuşu, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu.

Huy Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Çanakkale Bölüm Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 3 hafta önce Gelibolu ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan benzeri büyük kuşu olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Bölgeye giden ekipler yoluyla nazik kuşunun bacağında henüz önceleri kaynayan benzeri fay ve esen kanadında çarpmaya mecbur çığlık olduğu belirlendi. Kuş, Çanakkale’ye getirilerek, Huy Siper ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü’nde tedavisine başlandı. Meri hikmet otama sonrasında iri kuşu sağlığına kavuştu. DKMP Veteriner Hekimi Meltem Dimişgi marifetiyle yaralı büyük kuşuna geçerli fizik otama işlemi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından paylaşıldı.

‘FİZİK TEDAVİNİN YERİ BERENARI ÖNEMLİ’Hayvanseverler aracılığıyla beğenilen görüntülerle ilişik açıklamalarda bulunan Veteriner Hekim Meltem Dimişgi, genelde insanlara makbul fizik tedavinin, büyük kuşuna uygulamasının dikkat çektiğini söyledi. Nazik kuşunun gaileli halde bulunduğunu aktaran Dimişgi, şöyle konuştu: “Nazik kuşumuzun evvel tedavisinde iyi kantta çarpmaya sınırlanmış açıkça yarısı ve esen bacakta dahi fay oluşmuş ve kaynamış. Biz da bu süreçte balaban kuşunun hem kanat tedavisine hem da eklemlerdeki durumunu anlayabilmek amacıyla hikmet tedavi ve rehabilitasyon işlemlerine başladık. Bu canlımız balıkçıl ayrımsız kuş. O yüzden de tedavisinde, özellikle angıç yarasından sonraları bacaklarındaki kas sinir sistemindeki zedelenmenin hangi büyüklüğünde olduğunu başlamak amacıyla fizik tedavi uyguladım. Daha sonradan su havuzumuzda canlımızı bacaklarındaki kasların güçlenmesini sağladım ve hareketlerini kontrol ettim. Bu şekilde tedavimizi yaptık. imdi insanlarda alışık olunduğu üzere şişman kuşuna uyguladığım fizik tedavinin özen çektiğini düşünüyorum. Hayvanlarda da vakit kaybetmeden kuşlarda değil, başka canlılarımızda dahi fizik tedavinin yeri oldukça kocaman. Kas ve sinir dokusunun tahribatını anlayabiliyoruz. Hele büyük kuşunda ayaklarındaki zedelenmenin ne büyüklüğünde olduğunu, sinir iletiminin olup olmadığını fizik otama uygulayarak baktım. Sanatkâr kuşlar bacaklarıyla yaşamlarını devam ettiriyor. Çünkü o pençelerle melez hayvanları yakalıyorlar. Bu canlımızın bile balıkçıl tıpkısı kuş olduğu için suya konması gerekiyor. Canlılarımızda de hikmet otama uygulanıyor.”Şişman kuşunun nesli yıldırma altındaki benzeri zümre olduğunu belirten DKMP Çanakkale Bölüm Müdürü Âşık Hacıalioğlu ise “Gelibolu ilçesinden yapılan ihbar üzerine ekiplerimiz bu kuşu aldı. Hızlıca kurumumuza getirilen büyük kuşunun otama süreci başladı. Çanakkale ülke dahilindeki bütün ihbarları değerlendiriyoruz, bilcümle canlılarımıza bakım vermeye çalışıyoruz” dedi.Sağlığına mülaki büyük kuşu, güdük tıpkı süre sonraları doğaya salınacak.

Share: