590 yıllık medreseyi 150 bin ila 1 milyon lira arasında kiraya çıkarttı

Melikgazi ilçesi Camikebir Mahallesi’ndeki 590 yıllık Hatuniye Medresesi’nin dış cephesine medresenin sahibi Mustafa Kemal Tatar, ‘Sahibinden Kiralık’ ilanı astı. 500 metrekare düz ve 14 bölümden oluşan tarihi bina, 4 yılın peşi sıra 2’nci posta kiraya çıkarıldı.

“BAYBURT’TAN ÖZEL USTALAR GETİRDİK”

Medresenin sahibi Mustafa Eksiksizlik Tatar, rahmetlik babası Hacı Mustafa Tatar’ın Hatuniye Medresesi üzere çokça çok düzentileme ve sermaye harcadığını söyleyerek, “1980 yılında bu medresenin kenarında inşaat demiri satıyorduk. O yıllarda fakülte; pimpirik ve yıkık tıpkısı haldeydi. Babam medreseyi bu vaziyette görünce satın aldı. O dönüş buranın 170 mirasçısı vardı. Tığ bile 1980 yılında 170 mirasçıdan bu medreseyi satın aldık. O, tarihten beri sahibi konumundayız. Rastgele yeri, hapis deşik haldeydi. Dışarıda husus ve duvarları yoktu. Medresede çayhane, kunduracılar ve bakkal vardı. Merhum babam, hepsini çıkardı, iş verdi. Bayburt’tan hususi ustalar getirdik. Planına, projesine uygun şekilde baştan bozuk haline döndürdük” dedi.

“KİRA BEDELİNİ ELASTIKI TUTUYORUM”

Tarihi medresenin restore edilmesinin 10 sene sürdüğünü belirten Tatar, “1993 yılına kadar babam sonsuz restosrasyon üzere para harcadı. Ağız Ağıza katışıksız sermayemiz ile bu işi üstlendik. Rastgele hafta dahi medreseye gidip, bakıyorum. Ayrımsız eksiği olup, olmadığını durumunda gözlemliyorum. Kurumsal bire bir kiracı olursa; kiraya vereceğim. Icar bedelini streç tutuyorum. Benim üzere mebzul birisi olması, kurumsal olması yüce. 150 bin liraya üstelik 1 milyon liraya üstelik kiraya verebilirim. Ancak iyi birisi olsun” diyerek konuştu.

HATUNİYE MEDRESESİ

Hatuniye Medresesi, Dulkadiroğulları’ndan Nasıreddin Mehmed vasıtasıyla 1432 yılında yaptırıldı. Tarihi bina, tek kıvrım, belirgin avlulu ve 2 eyvanlı adına tasarlandı. Güneybatı cephesinin ortasındaki taç kapısının köşelerinde, lotus yapraklı başlıklara topluluk sütunceler bulunuyor. Tarihi medrese, klasik Selçuklu geleneğine akıllıca kendisine düz yazı edildi. 2 eyvana ehil medresenin, methal eyvanının karşısında sarp tonozlu asıl ayvan, bunun iki tarafında ise kubbeli birer dershane kayran alıyor.

Share: