Ortopedi profesörü, cebin çıktığı spor dalına hakem oldu

– Ortopedi profesörü, cebin çıktığı spor dalına hakem oldu

Profesör hakem, Muaythai tutkusunu hakemlikle taçlandırıyor

Prof. Dr. Hallaçeli:

“Geçmiş karşı çıktım Muaythai nedir, vurmaya hangi lüzum var? dedim”

ANTALYA – Arsıulusal Antalya Muaythai Sarih Kupası’nda millî hakemlik işleyen 55 yaşındaki Ortopedik Fizik Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Hallaçeli, ‘Vurmaya hangi lazım var’ diye niteleyerek evvel karşı çıktığı spor tutkusunu 7 senedir muaythai hakemliği yaparak sürdürüyor. Hatay Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan Hallaçeli, tahminî 30 yıldır akademisyen ve serencam 7 senedir Muaythai Federasyonu Başkanlığında Millî hakemlik yapıyor.

Arsıulusal Antalya Muaythai Örtüsüz Kupası’nda millî yargıcılık özne Ortopedik Fizyoterapi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Hallaçeli, İhlas Vukuf Ajansı muhabirine muaythai ile zahir tanıştığını anlattı. Bire Bir hastası yardımıyla tanıştığı ve dolay yargıyla yaklaştığı muaythai sporuna cebin çıktığını tamlayan Hallaçeli, “Yargıcılık Muaythai yapan bire bir hastam ile tanışmam sonrası başladı. Evvel karşı çıktım muaythai nedir, vurmaya hangi lazım var? dedim. Hastam bana anlattığında alçalma ettim ve araştırdım, Türkiye’deki güreş kabil tarihi haddinden fazla eski olan 3 bin yılık bir ırak gün doğusu sporu olduğunu gördüm. Sanılanın tersine bukağılık ve zeka gerektiren ayrımsız spor dalı olunca ilgimi çekti ve kul yargıcılık yapmaya başladım” dedi.

Bütün hakemler benzer görevlere ehil olduğunu nâkil Hallaçeli, hep hakemlerin muadil olduğunu ve bunun bir kol işi olduğunu belirterek, bu ekibin içerisinde olduğunu ve hepsinde görev yaptığını anlatım etti.

“Muaythai’dahi sakatlanmalar gayrı sporlara bakarak haddinden fazla daha az”

Hasan Hallaçeli, bilimsel verilere göre muaythai sporunda sakatlıkların ayrıksı spor dallarına göre henüz az olduğunu söyleyerek, “Ilmî verilere bakarak muaythaide oluşan sakatlıklar, futbol, Amerikalı futbolu, çiftteker ve yara sporlarından çok henüz azdır. Bu şaşırtıcı tıpkı köken bunun sebebi isemuaythaide olup değişik sporlarda sıfır kendini savunma durumu. Araştırmalarımıza bakarak sakatlanma az çok bir iki. Kalça gereği ring yanında gelişigüzel ant hekim bulunmaktadır ve burun kanaması karışma bilcümle yaralanmalarda doktorumuz müdahale etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Gençlerle olmaktan mutluyum”

Gençlerle olmaktan mutlu olduğunu tamlayan Hallaçeli, “Cıvıl Cıvıl, kuvvetli, zeki ve zinde olan bu gençlerle gelişigüzel olmaktan tabiat alıyorum. Ego muaythai sporuna bütün gençleri nida ediyorum. Yoz kültürel değeri oldukça faziletkâr olan bire bir spor dalı” dedi. Derslerinde üstelik öğrencilerine spor sevgisi ilkah etmek istediğini vurgulayan Hasan Hallaçeli, “Derslerimde öğrencilerime dahi anlatıyorum ve farkındalık oluşturuyorum. Ben benzeri hoca olduğum için lüzum darülfünun gerekse dışarıda insanlar zait bakıyor. Bende bu yüzden akıllıca yolda olduğumu düşünüyorum ve Hatay’daki binlerce gencimiz dahi bu sporu yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Gençleri spora nida fail Hallaçeli, “Ego yaşım gereği ringlere çıkamasam dahi muaythaide özel dersler alıyorum. Bu sporu seviyorum. Herkesi üstelik bu spora çağırma ediyorum, sporsuz bire bir hayat olamaz” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

Share: