Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj ivinti ihlal tespit sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama hız ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik yol ağında “Sayı Farkı hız ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada mecmu 146 kilometrelik nöbet ağında cevvaliyet koridoru oluşturuldu.

Aşırı hızdan kıran yaşanan trafik kazalarını önlemek ve emniyetli gidiş geliş akışını hatırlamak amacıyla “Ortalama Cevvaliyet İhlal Belirleme Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin büyüklük geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri girmek için toplam 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki kişmiri yolu ağında averaj hız ihlal tayin sistemleri kuruldu. Belli bölgelere trafik işareti ile ihtar levhaları yerleştirildi ve atiklik ihlallerine müteveccih yerine gidiş geliş denetimleri üstelik uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında çabukluk ihlal tayin sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Itimat Müdürlüğü Nahiye Trafik Denetleme Ofis Müdürlüğü ekipleri üstelik ortalama çabukluk koridoru uygulanan bölgelerde sürücüleri durdurarak hem tümce için bilgilendirmelerde bulundu hem üstelik gidiş geliş kurallarına uymaları üstüne sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı cevvaliyet ihlal belirleme sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan sürücü Özkan Toker, sayı farkı atiklik ihlal tespit sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından haddinden fazla adamakıllı ayrımsız uygulama. Bizler de sürücüler kendisine kurallara uyarız ve kazaların daha birkaç seviyeye inmesine apotr oluruz. Ülkemizde akıbet zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok ateş çokça dikkat etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu soy kaybımızın olamaması bizim için daha iyi olur” dedi.

“Can taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise atiklik konusunda titiz olduklarını belirterek, “Tabi ki tığ bu cevvaliyet sınırlarına adapte olmak zorundayız. Biz can taşıyoruz ve merbut uymak zorundayız. Yollarda uyartı levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik defa ağında yordam koridoru kullanılıyor”

Yozgat Toprak Gidiş Geliş Bakı Yazıhane Müdürlüğünde memur Saha Komiseri Aziz Müşkül üstelik ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik yol ağında ortama sürat koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde de 146 kilometrelik el ağında cevvaliyet koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin sayı farkı ivinti tayin ihlal tabelalarını gördüklerinde elan tetik ve duyarlı olmalarını talep ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, dakikasında mücadelede yordam koridorlarından müstefit olmak yoluyla gidecekleri yere kontrollü ayrımsız şekilde gitmelerini istek ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında değme ant ivinti kurallarına uymalarını istiyoruz ancak EDS VE PTS yazılarını gördükleri ahit elden benzeri noktada yordam ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince çabukluk ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Cezalar plakalara tabiatıyla yazılıyor”

Ortalama cevvaliyet ihlal belirleme sistemi hakkında bilgilendirme üstelik kâin Zor, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve ivinti limitlerine uymalarını irade ediyoruz. Averaj ivinti ihlal tespit sistemimiz, iki yasakçı arasındaki kameralarla araçların methal ve huruç saatleri ölçülerek sayı farkı hızı belirleme ediyor ve belirtilen kilometre ve tamlanan saat aralığından henüz er çevirici girmiş olursa bütün otomatik olarak şalter plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: