Yalova iktisat haberi… Yalova’da kivi üreticisini rekoltesi ile sevindirdi, kalibresi ile üzdü

Türkiye’nin kivi üretiminde önder ili olan Yalova’bile bu sene 30 bin tonluk rekolte bekleniyor. Işaret kalibresi zımnında istediği rakamlarda almaç bulamayan yetiştirici, mahsullerini soğuk çekicilik depolarına göndermeye hazırlanıyor.

Coğrafi işarete topluluk Yalova kivisinde hasat amacıyla mankafa sayım başladı. Altınova ilçesinde düzenlenecek 9. Subaşı Kivi Festivali tanıtım toplantısında konuşan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Gaye Dikme, geçtiğimiz yıllarda dalında satılan kivinin bu sene pazarlanmasında baskı yaşandığını belirtti. Amut, “Güzeşte yıl bu zamanlarda üretilen kivinin yüzdelik 90’ını pazarlamıştık. Bu sene ülkede giden ekonomik sıkıntılardan dahi kaynaklı satışlarda zorlandığımız aynı zaman oldu. Güzeşte sene yüzdelik 90’dı bey oranları, bu yıl yüzdelik 50 diyebilirim ancak. Ürünlerimizin bire bir kısmını depolamayı düşünüyoruz. Başlangıçta kivi imdi heves görüyordu, tüccarlar gelip dalında alıyordu. Herhangi Bir ne kadar bu konuda bu sene stres yapsak de satılmadığı üzere irtibat olma yönünde konuşmalarımız değişmeye başladı. Bundan Sonra ürünümüz üzere gelişigüzel depoya koyalım demeye başladık” diyerek konuştu.

Ürünün yüzde 50’si depolanacak

Yalova’dahi 6 bin 500 hektar alanda istihsal yapıldığını anlatan Direk, bu sene üreticilerin belirlenen fiyatın altında ürünlerine azrail bulabildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene istihsal çokça fazla olacak. 30 bin ton civarında aynı istihsal bekliyoruz. Buradaki ürünlerin yüzde 50’si depolanacak. Tıpkısı kısmı de hariç gidiyor. Umarım üreticilerimiz açısından güzelce bir zaman olacak. Derinti yaptığımızda kivinin kilogram koca fiyatını 13 liralık yerine belirledik. Ancak beklediğimiz sonuçları alamadık ve 10 TL ile 8 TL arasına geriledik. Esbabımucibe namına bu yıl kivinin çokluğundan hava ürünün biraz kalibresinde küçüklüğünden bahsedildiği için satışta problemler yaşandı.” – YALOVA

Share: