TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana gelen 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 kişi üstelik hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, eylül ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaymakamlık görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i adam, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı başlamak amacıyla toplam 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 birey yaralandı, 214 dirilik dahi hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e çıktı. Ilkgüz ayında genişlik haddinden fazla kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdemoğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplam 5 bin 376 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 6 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunma beş altı kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 sürücü alkollü namına anahtar kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 anahtar ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli dahi meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle azimet halindeki iki kişinin üstüne posta kenarındaki bir ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 can hafif yaralandı. Nevşehir’birlikte sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, orta refüje çıkarken bu tam yolun karşısına döndürmek isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise yeniden sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle giden benzeri bulaşıcı çarptı. Sâri, otomobilin çarpmasıyla kestirmece 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN ERKEKLIK ORGANI GÖRÜLEN SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan gidiş geliş kazalarında sunu sık tanidik güdücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını yol, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız geçit ve kaplamanın elverişsiz olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izleme ve tahvil kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, çevrim kurallarına uymamak, kırmızı çerağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere dercetmek, bulaşan ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı makaslamak, alkollü adına açar ahzetmek, çılgın şipşak açkı kaldırmak, mürur yasağı olan yerlerden koymak ve hatalı şekilde veya haram olan yerlere park almak.?

Share: