TR82 Bölgesi Kesim Planı, çalışmalarının geçmiş aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Mıntıka Planı, çalışmalarının önce aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Toprak Planı İl Çalıştayları tamamlandı

KASTAMONU – TR82 Bölgesi 2024-2028 Kesim Planı tedarik çalışmalarını tay tay arabası Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı, Çankırı, Sinop ve Kastamonu, illerinde devlet çalıştaylarını tamamladı. Genel Sekreter Dr. Serkan Genç, Kesim planı çalışmalarına başladıklarını belirterek, hazırlayacakları planın gelecek 5 yıllık sürede Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri üzere kalkınma gayeli bire bir kat haritası olacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ölçülü TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Kesim Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı aracılığıyla 27 Haziran’bile Çankırı’dahi, 29 Haziran’dahi Sinop’ta yapılan mülk çalıştaylarının sonuncusu Kastamonu’da gerçekleştirildi.

TR82 Bölgesi Kesim Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde Haziran ayında düzenlenmesi planlanan fakat hâkim afeti nedeniyle ertelenen Kastamonu Toprak Planı İl Çalıştayı, bölgedeki kamu sektörü, özel sektör ve sivil topluluk kuruluşlarının katılımıyla Ajansın Hizmet Binasında yapıldı.

Katılımcı yaklaşımla düzenlenen icraat çerçevesinde oluşturulan 7 maharet (Ekonomik Göstergeler, Rekabet Gücü ve Yatırım Ortamı, Nüfusun Genel Durumu ve Beşeri Anamal, Sosyal Kalkınma, Hayat Kalitesi, Erişilebilirlik ve Enfrastrüktür, Tabii ve Tarihi Değerler, Hars, Turizm, İklim Değişikliği ve Kasaba – Afet Riskleri ve Tarım ve Rustik Kalkınma) masada bir araya mevrut katılımcılar, konularına ilgili fikirlerini ortaya koydu. Toprak planına elan çok görüşün yansımasını keşfetmek üzere “Dış Hissedar Anketi” dahi düzenleyen KUZKA, buradan ati fikirleri da toprak planına yansıtmayı hedefliyor.

“Yaptığımız çalıştay ile bulunan sorunlara çözüm önerileri getirmeyi planlıyoruz”

Kuzey Küçük Asya Bölgesi’ndeki mevcut sorunları ve bunlara çözüm önerilerinin getirileceği, kâin potansiyelin kullanılabileceği benzeri mıntıka planının oluşturulması amacıyla tedbir çalışmaları yürüttüklerini tamlayan KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Tüvana, “Zaman Kastamonu’birlikte diyar çalıştayı gerçekleştiriyoruz. 7 lime tematik masada kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, özel sektörden katılan temsilcilerimiz ilgili bahis başlıkları çerçevesinde çözüm önerilerini, program ve proje önerilerini sunuyorlar. Mıntıka planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonradan peş ölçekli ayrımsız traksiyon. Bu sene yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Uran ve Teknoloji Bakanlığı vasıtasıyla hem bölgesel gelişme millî stratejisi hem da mıntıka planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde kesim planlarının uygulaması tedarik çalışmaları kalkınma ajansları eliyle yürütülüyor, Bakanlığımız bile bu çalışmaları eş güdümlü ediyor. Üç ilimizde da nahiye planıyla alakadar yaptığımız çalıştaylarımızın sonuncusunu zaman Kastamonu’da gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz” diye konuştu.

Çalışmaların neticesinde yılsonuna kadar havza planın taslağının oluşturulacağını belirten Genel Yazman Genç, “Yeniden benzeri devlet çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde çıkan konkre önerileri yine benzeri yorum imkanımız olacak. Yapacağımız çalıştay akabinde da gelen öneriler doğrultusunda çekim metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Uran ve Teknoloji Bakanlığına dahi eskiz metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında de kesim planının Reisicumhur onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Biz bile çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bölge Planı ile 3 ilin Kalkınma Gayeli El Haritası Oluşturuluyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin kalkınma gayeli ayrımsız kez haritası oluşturulduğunu rapor fail Tüvana, “Kesim planları, bölgede bulunan illerin mevcut potansiyelleri ile sorunlarının çözümüne yönelik tıpkı defa haritası içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları kemiksiz bire bir şekilde belirlenmiş ve bunlar havza gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dayalı politikalar üretecek şekilde hazırlanmaktadır. Biz bile hazırladığımız nahiye planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 yıllık dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu toprak planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda bile ister kalkınma ajansı adına bizler icap birlikte özge kurum ve kuruluşlar çalışmalarını buna eğlenceli bire bir şekilde gerçekleştiriyor olacaklar. Bu anlamda bölge planları önümüzdeki 5 yıla kandil tutaç bire bir himmet olduğunu düşündüğümüzde berenarı heybetli tıpkısı say” ifadelerini kullandı.

“Mıntıka Planı Bölgenin Potansiyelini Daha Aktif Kullanmamızı Sağlayacak”

İdareciler adına üzerlerinde çalıştıkları konuların kalburüstü aynı şekilde uygulanabilmesi için reçetenin çokça akva olması gerektiğinin altını çizen Vali Avni Çakırdoğan ise, şöyle konuştu: “Bu üstelik çok dolgunca planlama ile gerçekleşir. Çokça bereketli planlama birlikte sahada bu iş amacıyla mebde yoran, o bölgede ruhlu eksperlik alanlarına giren konulara bilgili, haddinden fazla iyi analiz fail insanların üretmiş olduğu politikalar ile gelişir. Sahada uygulayacağınız hangi kadar çok olursa olsun, onlara uygulayacağı politikaları haddinden fazla gani aktarmanız ve politikaların bile bölgeyle dahi haddinden fazla ferah uyuşması lazım. Türkiye’nin çok pir bir hafızası var ve çok birinci sınıf olgun koca gücü var. Bu herif gücümüzü, geçmişimizdeki tecrübemizi bulunan dünyadaki konjonktürü çok gani okuyarak, ülkemizin ve özelde de bölgelerimizin ihtiyaçları ve taleplerini, imkanlarını, potansiyelinin evirileceği aşamayı birlikte çokça dolgunca çözümleme ederek bunları birleştirerek planlamaya tabi tutarsak inşallah bizler bile bundan sonraki süreçte celal, kavim kendisine neler yapacağımızı bilen, bunun için hazırlıklarını, planlarını yapmış heybet ve çevrimli kendisine yolumuza bitmeme ederiz”

Kastamonu’nun rastgele alanda bünyesinde aheste anlamda gizil bulunduran bire bir coğrafya olduğunu nâkil Ilbay Şarap, şunları kaydetti: “Bunu anlatırken kayırıcı dörtköşe benzeri şekilde konuşuyor zira temas konuda bahsedeceğimiz imkan ve yetenek var. Tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme, spordan sahile değme konuda bünyesinde benzersiz imkanlar barındıran tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyada biz idarecilere düşen yer yetişkin görevlerden tıpkısı tanesi dahi elimizdeki bu imkan ve kabiliyetleri akla yatkın aynı şekilde hazırlayıp planlamak. Bu üstelik Kastamonu özelinde siz zer arkadaşlarımızın özelikle sivil sosyete kuruluşların mümasil deste ve desteğiyle özelikle bu yörenin insanlarının, bu işe ser yoran insanların analizleri, yorumları, önerileri bizim açımızdan son merhale oylumlu.”

Küşat konuşmalarından bilahare Kastamonu’daki amme, hür teşebbüs ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tematik masa çalışmalarına geçildi. Hep 7 tematik masada Kastamonu’ya ilgilendiren sorunlar ve çözüm önerileri ele makbuz. Uzmanlık alanlarına bakarak tematik masalara ayrılan katılımcılar belirlenen konularda ilin sorunlarını masaya yatırdı. Daha sonra katılımcılar vasıtasıyla sorunlara ait sunulan hal önerileri ayrımsız tabloda birleştirildi. Tematik masa çalışmalarının tamamlanması sonrasında ise mesail ve çözümlere ait katılımcılardan elde edilen veriler derinti tutanaklarına işlendi.

Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR82 Havza Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde mülk çalıştayları, düzlük çalışmaları ve masa başı araştırmaların tamamlanması sonrasında taslak toprak planı hazırlanacak. 2024-2028 Yılı TR82 Nahiye Planı’nın 2023 yılının önce yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Share: