Tolga Seyhan memleketi Giresun’da Ferdî Ayak Topu Akademisi kurdu

– Tolga Seyhan memleketi Giresun’birlikte Bireysel Ayak Topu Akademisi kurdu

GİRESUN – Giresunlu futbolcu Tolga Seyhan, bilgi, repertuvar ve tecrübelerini gençlerle tesahup etmek, kullanılmamış yetenekleri keşfetmek üzere tıpkısı proje başlattı. Ferdî Ayak Topu Akademisi hakkında Seyhan, “Buradaki canlı kardeşlerimize arkalamak, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara öğretmek amacıyla aynı yola çıktık. Şu zaman çok mefret ayrımsız projenin saksı aşamasındayız” dedi.

Türkiye A Milli Takımı ve Giresun spor‘un yanında kariyerinde Galatasaray, Shakhtar Donetsk, Trabzonspor gibi dal düzey takımlarda mufassal süre hat giyen Miğfer Seyhan, Giresunspor’un çarkıt kalecisi Harun Ovalıoğlu ile gelişigüzel Giresun’üstelik, Ferdî Ayak Topu Akademisi kurdu.

Ferdî Ayak Topu Akademisi projesi ile ilişik İhlas Bili Ajansı’na açıklama işleyen Seyhan, hedeflerinin eskimemiş yetenekleri çıkarmak, gelişimlerini çıkarmak, profesyonel antrenman programları ile bu gençleri Türk futboluna kazandırmak olduğunu söyledi.

Tolga Seyhan, “Giresun’un bu konuda yarım olduğunu düşündük. Gelişigüzel şey imkan meselesi, buradaki tendürüst kardeşlerimize dayanaklık etmek, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara öğretmek için bir yola çıktık. Şu dakika haddinden fazla oylumlu bir projenin başlangıç aşamasındayız. Projemizin ilerleyen süreçte çok daha ongun olacağını düşünüyoruz. Bu bundan sonra Harun’un beni motivasyon etmesiyle oldu. Giresun’de çokça aşkın futbolcu yetişmiyor. Belki imkan meselesi belki ayrıksı nedenlerdendir bilmiyorum. 10 parça de olsa, 3 şerha de olsa, 2 lime üstelik olsa bu çocuklara yardım etmek üzere vukuf ve birikimimizi aktarma etmek istiyoruz. Ben senelerce dışarıda oynadım. Allah’a şükür bilcümle peş dozaj oynadım. Dışarıdaki imkanlarımızı de kullanıp, çocuklarımıza adamakıllı tıpkısı gelecek sunmak istiyoruz. Giresun’üstelik bizzat futbol zir yapısıyla haddinden fazla fazla ilgilenilmediğini düşünüyorum. Tabii eksiklerimiz, görmediklerimiz vardır. Bu işi bunun amacıyla yapıyoruz. Asıl ve babaların bu konuda balaban ısrarları var. Çünkü tümce çocuklarının ongun bir yerde olmasını istiyor. Tabi tümce topçu olacak diye niteleyerek tıpkı özdek bulunmayan amma çocuğun yeteneği varsa ortaya çıkarmak geçişsiz. Bizde bu konuda inşallah bildirme gani şekilde koruyucu oluruz diye düşünüyorum” cümlelerine vadi verdi.

“Bu torunlar benim kadar milli takıma gitsinler, haddinden fazla isterim”

Seyhan, milli takımın çok apayrı tıpkı önsezi olduğunu kaydederek, “Giresun benim memleketim. Şehrimin insanlarının bana karşı çok balaban sevgisi var. Ego de bu sevgiye alın kendimi sorumlu hissediyorum. İnşallah Giresun’birlikte rastgele yönüyle donanımlı elan bereketli futbolcular yetişir. Elan iyisi çıksın isteriz. Ben Giresun’u haddinden fazla seviyorum. Dışarıda de olsam hayatım burada geçti. Bu dallar benim gibi milli takıma gitsinler, çok isterim. Milli bando çok başka aynı önsezi. Futbol branşı olmasa de gayrı branşlarda bu konuda milli ergin, madalya almış Giresunlu çoluk çocuk var, onları birlikte tebrik ediyorum. Dediğim kabil bu proje tıpkı eğitim bilimi süreci ve sabır işidir. Kullanılmamış başladığımız amacıyla herkesin desteği çok heybetli. Ailelerimiz istek rahatlığıyla çocuklarını getirsinler, gözleri arkada kalmasın. Çok ongun ve nitelikli hocalarla çalışıyoruz. Bu projemiz ile eskimemiş yeteneklerin çıkacağına inanıyorum” diyerek konuştu.

Harun Ovalıoğlu: “‘Senin Giresun’a vefa borcun var ve senin gibi nesiller yetiştirelim’ dedim”

Giresunspor’un sakat kalecisi Harun Ovalıoğlu bile Ferdî Ayak Topu Akademisi’nde çocuklara ve gençlere yemeden içmeden özel alıştırma yaptırmadıklarını, tıpkı zamanda akademideki değme çocuğun kariyer planlaması süresince özel icraat yürüttüklerini belirtti. Ovalıoğlu, “Biz Ferdî Ayak Topu Emek Akademisi hikayesine Miğfer koca ile önceden, menajerlik yerine başlayalım dedik. Tabii Tolga ağabeyin nazik takımlarda oynaması, milli takımda oynaması, sınırlı dışında bizi oyun etmesi.. Tolga ağabeye şurası söyledim düpedüz; ‘Senin Giresun’a bire bir vefa borcun var ve senin üzere nesiller yetiştirelim’. Giresunspor’un çok mebzul benzeri tarihi var. Benim rahmetlik babam de dahildir buna. Amma Giresun’de Tolga Seyhan gerçeği var. Tolga Seyhan bizi hem ev zarfında hem güçlükle dışında hem da milli takımda haddinden fazla gür olta etti. Miğfer ağabeye; ‘Senin tıpkısı vefa borcun var, seni sahaya indirelim. O çocuklara o başarıları pekâlâ elde ettin, bu hikayeyi bu çocuklarla paylaşmanı isterim’ dedim. Beni bu konuda kırmadı, dedi kim yapalım. Sonrasında Bireysel Ayak Topu Faaliyet Akademisi’ni kurduk. Yakup Soydan hocam ve İbrahim hocamla gelişigüzel akademide çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizde futbolun bu biriminde kendimize durum alalım istedik”

Türkiye’nin her noktasından fena hâlde dönüşlerin olduğunu vurgulayan Ovalıoğlu, “Akademinin içeriği haddizatında şu; biz kendimizi spor okulu yerine akseptans etmiyoruz. Bizimki tamamen ferdî. Bireysel yerine çocuklara ağmak, onların geleceğiyle müteallik kariyer yönetimini planlamada üstelik menajerlik sistemi devreye giriyor. Burada o fabrikayı kuralım. Sonrasında dedik kim bu çocukları Giresun’birlikte eğer Türk futboluna katabiliyorsak bizden mutlusu bulunmayan. Çocuklarımızı bu fabrikadan bire bir yerlere götürebilirsek, Giresun’a da mefret bire bir hizmet etmiş oluruz. Buradaki en şişman hedefimiz menajerlik sistemi. Benim yıllardır hayalet ettiğim ayak topu menajeri olmaktı. Miğfer ağa birlikte futbolu bıraktıktan bilahare az buçuk ırak kaldık amma biz futbolun içine gine girelim, kendi akademimizle birlikte menajerlik boyutunda bitmeme edelim dedik. Güzeşte yazdan itibaren bu menajerlikle ilgili çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Hem yetersiz ortamında hem bile sınırlı dışında heybetli temaslarımız var, daima meşveret yapıyoruz. Miğfer koca uzun süre ense liglerde oynadığı için çokça mebzul niyetli münasebat kurmuş. Bu mebzul ilişkileri Bireysel Futbol Akademisi’ndeki çocuklarımızın geleceği üzere ongun tıpkısı vesile yerine görüyoruz. Benzeri yandan antrenmanlarımızı mütemadi sürdürürken, değişik taraftan insanlara ulaşıyoruz. Türkiye’nin rastgele yerinden haddinden fazla güzel idraksiz dönüşler oluyor. Diyoruz kim tıpkısı dakika önceki ocak ayı gelsin, hem akademimizden hem dar dışından evet bile sınırlı içinden menajerlik sistemimizi oluşturalım. İnşallah bu yolda güzelce adımlar attık. Dizgeli bir şekilde çalışıyoruz. Tığ futbolun içinden geldik, ağır birliği yaptık, kol sırta verdik. Biz de futbolun bu biriminde kendimize hesap alalım dedik. Seçme öz şu anda fena hâlde gidiyor. İnşallah bundan sonra çalışmalarımız resme döküldüğünde, anlaşmaları yaptığımızda hangi gitmek istediğimizi, icraatı yaptığımızda, o resme girdiğimizde bütün görecek” ifadelerini kullandı.

Share: