TCMB ürem kararını perşembe haset açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Altını Hat Bankası (TCMB) Dünyalık Politikası Müesses, Form Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu başkanlığında 18 Ağustos Perşembe günü toplanacak.

Tıpkı periyot saat 14.00’te yılın yedinci repo kararı açıklanacak. Banka bire bir eski toplantıda siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te çakılı tutmuştu.

Servet Politikası Kurulu’nun 21 Temmuz’daki sonuç toplantıya ilişkin özetinde şunlar kaydedildi;

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin kat açtığı erke maliyeti artışları, soylu erki temellerden ırak fiyatlama oluşumlarının etkileri, global erke, besin ve zirai mal fiyatlarındaki artışların oluşturduğu hayat dolu olumsuz genişlik şokları deli dolu olmaya bitmeme etmektedir. Asamble, sürdürülebilir değer istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile gelişigüzel, küresel sulh ortamının yeniden bünye edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, siyasa faizinin çakılı tutulmasına değişmeyen vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir aynı şekilde kurumsallaşması üzere TCMB’nin kül yöntem araçlarında kalımlı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden degaje kapsamlı benzeri yöntem çerçevesi gözden nakil süreci bitmeme etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, inanca ve likidite politika adımları mülk politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaya bitmeme edilecektir.

TCMB, eşit istikrarı anne amacı doğrultusunda enflasyonda temelli düşüşe işaret fail diri göstergeler oluşana ve mutedil vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya büyüklüğünde elindeki cümle araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya bitmeme edecektir. Fiyatlar umumi düzeyinde sağlanacak balans, mevki riziko primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artım eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin temelli adına gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve mali istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, envestisman, istihsal ve istihdam artışının dosdoğru ve sürdürülebilir bir şekilde devamı amacıyla akıllıca istinatgâh oluşacaktır

Çin Forma Bankası’ndan sürpriz getiri indirimi

 

Eşkâl Bankası, faizi yine çakılı mi tutaç?

 

Share: