Tarlada çalışan 64 yaşındaki Zehra Ana Yarısı, gençlere taş çıkartıyor

Tarlada müteharrik 64 yaşındaki Zehra Teyze, gençlere taş çıkartıyor

DENİZLİ – Denizli’de mevsimsel iştirakçi kendisine tarlalarda nar toplayan 64 yaşındaki Zehra kaptan, say azmiyle gençlere taş çıkartıyor.

Tarımsal üretimle ait ihtiyaçlar acun genelinde herhangi bir geçen dönüş artarken, Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Denizli’dahi da mevsimlik iştirakçi hatırlamak epey zorlaştı. Gençlerin tarımda çalışmayı kâm etmediğine belen fail işverenler, mevsimlik işçilerin artık itidalli gözyaşı ve üzerinde olduğuna ilgi çekti. Yaşanan işçi bulma sıkıntısının ürünlerin hasadını dahi geciktirdiğine belen fail üreticiler, eleman sorununun her an artmasından ağrı yandı.

Yaşına rağmen performansı gençlere taş çıkartıyor

Denizli’birlikte zinde 64 yaşındaki Zehra Yiğit, ilerlemiş yaşına rağmen geçimini mevsimlik işçilik yaparak kazanıyor. Efe, yaşının getirdiği zorlukların beraberinde hanay şartlarıyla de başa çıkarken, emek azmiyle de takdir topluyor. Enerjisi ile faaliyet arkadaşlarını de maneviyat ve motive eden Yiğit, himmet hırsı hem gençlere hem üstelik yaşıtlarına örnek oluyor.

“Bizim elimiz toprağa değmeyince karnımızı doymuyor”

Temas dolaşma erken saatlerde kalkarak tarlalarda arkadaşlarıyla birlikte ürün haşatına katılan Zehra Zeybek, ömrünü bu işe adadığını ve sağlığının durumunda olduğu sürece mesleğini sürdüreceğini söyledi. Gençlere topraktan durmamalarını referans fail Kabadayı, “Ben 64 yaşındayım. Bu yaşımda çalışıyorum amma gençler çalışmıyor. Gençler çiftçiliği arzu etmiyor. Ben çocukluğumdan beridir bilcümle tarlalarda çalışıyorum. Çünkü çiftçiliği çok seviyorum. Bizim elimiz toprağa değmeyince karnımızı doymuyor. Bu işi bitmeme ettirmeyi düşünüyorum. 14 yılı aşkındır mevsimsel işçi adına çalışıyorum. Bu işi Tanrı izinliyle sağlığım müsait az çok sürdüreceğim. İş bulamayan çoluk çocuk, gelsin tarlalarda çalışsın. Rençperlik çokça sunturlu” dedi.

“Genişlik büyük sıkıntımız işçi sıkıntısı”

Tarımda istedikleri sayıda çalışacak eleman bulamadıklarını belirten müstahsil Mustafa Işık ise “Köyümüzde şu dakika nar sezonunun bitimine yaklaşıyoruz. İhracat ve pazarlamada tek rehavet yaşamadık. Ürünlerimizde bile okkalı aynı talep var amma buradaki yeryüzü balaban sıkıntımız iştirakçi sıkıntısı. Tarımda istediğimiz sayıda çalışacak öge bulamıyoruz. Bir Zamanlar yapılamayan hasat, bütün ovada güçlük oluşturuyor. Burada etkin işçilerimizin sunma genci 50 yaşında bulunuyor. Bu işçilerimizin içerisinde 70-72 yaşında çalışanlarımız bile var. Gençlerden tezelden süratle hiç irade gelmiyor. Tarım yabana atılacak tıpkısı departman değil” ifadelerini kullandı.

“Rastgele sabık gün açığımız artıyor”

Eleman sıkıntısından periferi işe alımlarda işçilerin eğitimlerine bakmadıklarını tamlayan Mustafa Işık, “Yoğun anlamda kendisini yetiştirmiş ekincilik elemanlarına ihtiyacımız var. Burada eğitilmiş, eğitimsiz işçilik dahil haddinden fazla ciddi anlamda istihdam açığımız var. Suriyeli ve Afganlar başta doğmak amacıyla yabancı haddinden fazla çalışanımız bulunuyor. Gündelik sayı farkı yapılan işe göre değişiyor. Günce 250-300 liralık bandında ve mahiye 7 ile 9 bin liralık kabilinden mal edinim imkanı varken, ona rağmen iştirakçi sıkıntısı çekiyoruz. Sadece bizde değil kamu belde köy ve ovalarda bu dava bulunan. Burada kestirmece günce 40 ile 50 kamyon servet işlenip çıkıyor. Günlük 40 ile 50 kamyon ürünün işlenmesi üzere tahminî 3 bin insana mümasil etkin olması lazım. Seçkin güzeşte dönüş açığımız artıyor” diye konuştu.

Share: