Taliban’ın iki yüzü! Aylar evvel yapılan açıklama gene gündem oldu

Taliban Arızi Hükümetinin Erdemli Tedrisat Bakanlığı Sözcüsü Saklayan Vazıh Haşimi, ülkedeki mecmu amme ve özel üniversitelere güre kızların eğitimiyle ait talimat gönderildi. Talimatta, Kabine kararı ile kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci tıpkı duyuruya kadar askıya alındığı bildirildi.

AYLAR ÖNCEKİ AÇIKLAMA YENIDEN GÜNDEME GELDİ

Bu gelişmelerin peşi sıra Taliban’ın Sözcüsü Suhail Shaheen’in mayıs ayında katıldığı tıpkı göstergeç programındaki itirafı baştan ruzname oldu. Afganistan’da kadınların üniversitede eğitim bilimi almasını zecrî Taliban’ın sözcüsü, kızlarının Katar’da yetişek alıp almadığıyla ait soruya, “tamam” demişti.

ORTAOKUL VE LİSE KADEMESİNDE BIRLIKTE YASAKLANMIŞTI

Geçen sene 15 Ağustos’ta Afganistan’da yönetimine gelen Taliban, beş ve üniversitelerde kız öğrencilerin yetişek almasına müsaade vermişti. Taliban, üniversitelerde canlı kız ve erkeklerin öğüt günlerini ayırmıştı. Kızlar öz günlerinde eğitimlerine devam edebiliyordu. Kızların ılımlı ve lise kademelerindeki eğitimlerine devam etmesine ise izin verilmemişti. Taliban yetkilileri, kız okullarının “İslami çerçevede” yeniden düzenlenip mail zamanda açılacağını duyurmasına karşın okullar açılmamıştı.

Share: