Özçelik İş Sendikası TİS taslaklarını KARDEMİR ve KARDÖKMAK’a tasdik etti

Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR) ile KARDEMİR Döküm Araba Uran ve Tecim A.Ş.’nin (KARDÖKMAK) 2023-2024 yıllarını kapsayan şişko aksiyon kavil taslakları Özçelik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç ve Karabük Yazıhane Başkanı Kenan Yılmaz aracılığıyla konfirmasyon edildi.

Özçelik-İş Sendikası Karabük Bölüm Başkanı Kenan Yılmaz, Türkiye’deki sahn pahalılığının, anlaşma koşulları ve sahada alın teri akıtan üyelerinin istek ve beklentileri doğrultusunda, Genel Komutan Yunus Değirmenci ile müzakere halinde hazırlamış oldukları şişko iş kavil taslaklarını işverene doğrulama ettiklerini belirtti. Anlaşma sürecinin başta üyeler başlamak amacıyla sendika, işyerleri, nahiye ve ülkeye hayırlar getirmesini dileyen Yılmaz, “KARDEMİR’üstelik alın teri akıtan üyelerimizin saat ücretlerine ilk 6 aylık dilim amacıyla seyyanen 11 liralık artı yüzdelik 58 oranında tıpkı bindirim yapılmasını istedik. Seyyanen ve yüzde bindirim talebimizin toplam karşılığı ilk şeş maaş tike üzere yüzde 86,7’lik aynı orana karşılık gelmektedir. 2, 3 ve 4’üncü altı mahiye dilimler içinse şişkinlik artı 5 nokta ecir artışı irade ettik. Günümüz şartları ve mesai koşullarımız göz önüne alındığında gerçekçi aynı ücret artış talebimiz olmuştur. Öte yandan KARDEMİR’in temellerinin atılmış olduğu 3 Nisan 1937 yılına atıfla üyelerimiz üzere 20 bin liralık ‘3 Nisan ikramiyesi’ sözleşme taslağımızda vadi aldı. Ayrıca Kurban Bayramı ikramiyemizin 7 bin liraya, Ramazan Bayramı ikramiyemizin dahi 5 bin liraya yükseltilmesini istedik” dedi.

Emekli olan çalışanların çocuklarının işe alınması

KARDEMİR’e yıllarını vermiş emekçilerin çocukları amacıyla dahi antant taslağına bap eklediklerini aktaran Yılmayan, “Emekliliği doğruluk etmiş ve kendilerinin yerlerine çocuklarının işe alınması için başvuru yapmış etkin çocuklarının bir defaya belli tek kayıt aranmaksızın KARDEMİR’e işe alınmasını istiyoruz. Şartları taşıyan müteharrik çocukları içinse babaları emekliye ayrılmaları halinde sonsuz alınmasını irade ediyoruz” diyerek konuştu.

KARDEMİR şişman gelişim inikat taslağında olduğu kabil KARDÖKMAK şişman hisse senedi itilaf taslağını birlikte çalıştıran tarafına konfirmasyon ettiklerini kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti:

“KARDÖKMAK’taki üyelerimizin saat ücretlerine geçmiş altı aylık şerha amacıyla yüzde 75 remiks talebinde bulunduk. 2, 3 ve 4’üncü şeş maaş dilimler içinse pahalılık fazlalık 3 benek sevap artışı arzu ettik. Bire Bir şekilde KARDÖKMAK’taki üyelerimiz amacıyla de 10 bin teklik 3 April ikramiyesi istedik. Kurban Bayramı’nda 5 bin 500 liralık, Şeker Bayramı’nda da 4 bin 500 ikramiye verilmesini antant taslağımıza koyduk. Itilaf taslağımızda tafsilatlı zamandır KARDÖKMAK’ta taşeron üzerinden etkin arkadaşlarımızın kadroya alınmasını rica ettik.”

Sözleşmedeki taleplere ait tıpkı değerlendirmede bulunan Yılmaz, “KARDEMİR, KARDÖKMAK ve MESCİER işyerlerimizin şişko hareket konvansiyon taslaklarında yer düz taleplerimizin hepsinin günümüz itilaf koşullarına ve iş şartlarımıza makul olduğunu düşünüyoruz. Taslağımız üyelerimizin kâm ve beklentileri, ülkemizdeki kesim koşulları ve işyerlerimizin kâin durumu ayn önüne alınarak hazırlanmıştır. Elan evvel olduğu kabil bu dolgun hisse senedi itilaf süreçlerimizden birlikte üyelerimizin ve Umumi Başkanımız Yunus Değirmenci’nin desteğiyle alnımızı akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Biricik derdimiz, alın ve beyin terimizin karşılığı olanı almaktır. Üyelerimizin doğruluk ve menfaatlerini artırarak, onlara ithaf etmek ve adeta benzeri meze havasında bu dolgun hareket sözleşmelerini imza etmek genişlik öncelikli hedefimizdir” diyerek konuştu. – KARABÜK

Share: