Malatya iktisat haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci ahali soba, kışın tafsilatlı ve antipatik geçtiği şarki illerine gönderiliyor. Eskimemiş soba fiyatlarının erdemli olması zımnında vatandaşların ikinci umum sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci umum soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda yakın şita mevsimi nedeniyle etken eyyam yaşanırken, ikinci halk sobalara olan bandaj ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şarki Rum Bölgesi’nde düzlük kayran Balkı, Bingöl ve Van özellikle almak amacıyla birçok kente ikinci ahali soba satışı eden ustalar; yeni bire bir sobanın üç ila beş bin TL, ikinci el bire bir sobanın ise bin ila bin ilkokul beniz TL dolayında satışa sunulduğunu anlatım ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde su yaşadıklarını kaydederek, “Baba mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana devam ettiriyoruz. İkinci el sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları geçen yıla göre erdemli olmasına karşın talepler evire çevire. Kullanılmamış benzeri soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci ahali bire bir soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları akıllıca olan ikinci umum sobalara özellikle kasaba iller talebin çok olduğunu tabir fail Ersoy, “Bire Bir zamanda 20 yıldır şark illerine de soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Ağrı’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çokça mümasil zamanda Bingöl’e 100 nüsha ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Ziyalı Emlek üstelik ikinci halk soba satışlarının, eskimemiş soba satışlarından aşkın olduğunu aktararak, “Tahminî 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Doğru kışla birlikte soba satışlarında bire bir elektrik var amma tercihler imdi ikinci ahali sobalara yönelik. Eskimemiş soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci el sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde bakir sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: