Lena Imdi Bak Kadıköy Ekibiyle Taharri Çalışmalarına Katılmaya Hazır

Kadıköy Belediyesi Kentsel Kontrol Kurtarma Takımı – BAK Kadıköy’ün taharri kurtarma köpeği Lena, AFAD tarafından planlı ‘Köpekli Taharri Timleri Yetişek Sürücü Belgesi Sınavı’nı başarıyla geçerek sertifikasını aldı.

BAK Kadıköy, belkili facia durumlarında müstacel engelleme çalışmalarına destek vermesi için daha 4 aylıkken çıkmaz köpeği ve Labrador kırması olan Lena’yı sahiplenerek kadrosuna katmıştı. Lena, BAK Kadıköy üyesi ve kapik eğitmeni Kavga Tankal marifetiyle verilen 2 almanak eğitimini tamamladıktan bilahare AFAD’ın düzenlediği ‘Köpekli Kontrol Timleri Eğitim Bilimi Ehliyet Sınavı’na girdi ve sınavı başarıyla geçerek sertifikasını aldı. Bu sertifikayla Lena çıktı BAK Kadıköy’ün beklenir kıran durumlarında acul kombinasyon olup, evgin müdahale ika donanımına topluluk talimli ekibinin arama çalışmalarında fariza algı.

Lena, AFAD marifetiyle yılda 1 defa yapılan sınava eğitmeni Cenk Tankal’la alay malay girdi. Tankal ve köpeği Lena özel adına hazırlanan parkurda, komite karşısında tamlık aşamaları başarıyla tamamlayarak sertifikaya doğruluk kazandılar.  Imtihan ‘eğitim’ ve ‘fariza’ yeterliliklerine göre 2 kademeli gerçekleşti. Terbiye ehliyet aşamasında fiziksel uzluk, ati itaat ve taharri becerisi; görev yeterlilik aşamasında ise kök ayrımsız olayda taharri becerisi ölçüldü. Konuya ilişik Savaş Tankal şunları söyledi:

“TÜRKİYE’DE SERTİFİKALI 38 KÖPEKTEN BİRİSİ BIRLIKTE LENA “

“İzmir depreminin derhâl arkası sıra, başkanımız Şerdil Denge Odabaşı’nın öngörüsü ve talimatıyla Köpekli Arama birimimizi hayata geçirdik. Eğitimi genişlik uzun ve el olan köpekler, enkazda ve doğada arama köpekleridir zira ileri itaat vermeniz gerekir ve tasmasız, sahibinden ayrı çalışırlar. Lena çok uslu bire bir kapik ve gelişmemiş zamanda haddinden fazla aşkın kez katettik onunla. Imdi o aldığı bu sertifikayla enkazda ve doğada hareketli kontrol köpeği yerine görev alacak. Şu anda 2 köpeğimiz var: Lena ve Toma. Toma’nın eğitimleri üstelik bitmeme ediyor. Türkiye’birlikte sertifikalı 38 arama kurtarma köpeği var ve bunlardan birisi de Kadıköy Belediyesi Kentsel Kontrol Kurtarma ekibi üyelerinden Lena.”

Etkili taharri köpekleri, kıran ve acil durumlarda enkaz altında mütezayit kazazedeye en mümasil noktadan, en gelişmemiş sürede ulaşılmasını sağlıyor. Köpekli taharri timlerinin çalışkan taharri çalışmalarına katılabilmesi amacıyla mevzuata göre AFAD vasıtasıyla sertifikalandırılması gerekiyor. ‘Köpekli Kontrol Timi Yetişek ve Fariza Ustalık Sınavı’nda liyakatli olan amme kurum ve kuruluşlarından, STK’lardan ve ferdi gönüllülerden timlere, iki sene geçerli şehadetname veriliyor.

ORTA SEVİYE ARAMA KURTARMA SERTİFİKASI’NA SAHİP İLK AMME KURUMU

Kadıköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atılmış Müdürlüğü himayesinde, uray çalışanlarından ve gönüllülerinden oluşan BAK Kadıköy’ün eğitimli ve uzman ekibi bire bir zamanda 26 Mart 2022 tarihinde AFAD vasıtasıyla gerçekleştirilen ‘Orta Seviye Taharri Istirdat Akreditasyon Sınavı’na girmiş ve sınavı başarıyla geçerek akreditasyon belgesini almıştı. BAK Kadıköy bu belgeyle olabilecek aynı afete AFAD ile birlikte engelleme ika yetkisi düz geçmiş kamu kurumu oldu.

Share: