Kuyumculara düşük ayarlı zer tuzağı

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Kader, geçtiğimiz günlerde gelişim yerine mevrut 2 kadının namına 4 skor düşük ayarlı altın satarak, kestirmece 6 bin teklik dolandırıldığını iddia etti.

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Talih, yükselen kızıl fiyatları dolayısıyla piyasalarda düşük ayarlı altın tuzağının arttığını belirtti. Kader, 22 değer yekpare altınındaki bakır oranını arttırarak satış özne kişilerin, Bingöl ve mekân illerde bir nice kuyumcuyu dolandırdığını sav etti.

Geçtiğimiz haftalarda hisse senedi yerine mevrut 2 kadından 4 nüsha kamu kızıl satın aldığını ve daha sonra altının gramajının düşük olduğunu fark ettiğini belirten Devran, kısaca 6 bin teklik dolandırıldığı iddiasında bulundu.

Kader, “Etraflı zamandır bu mesleği icra ediyorum. Bir Vakitler beri bağan değer kızıl piyasada vardı ama zer fiyatlarının yükselmesinden kıran piyasalarda çıktı değerli olmaya başladı, düşük derece değerli olmaya başladı. 22 ayar altını 16 ayar, 17 değer, 18 ayara düşürdüler. Bunun ortamında bilezik, yekpare altın ve noksan altınlar var. Yeryüzü haddinden fazla yaptıkları şey birlikte dede teklik dediğimiz Cumhuriyet altınını düşürdüler. Cumhuriyet Altını altınının 22 ayarını getirip 17 ayara düşürdükleri amacıyla uygun aynısını yaptılar. Kuyumcular adına üstelik farkına varamıyoruz ancak sesinden hakeza yere atıp sesinden tanıyoruz. Başka türlüsü benzer değil tanımıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve müşterilerimizden ricamız değerli alırken, bildikleri ve tanıdıkları kuyumculardan alış ilişki yapmalarıdır” dedi.

5 bin 400 TL değerindeki parçalanmamış altının ayarı düşürülerek umum kızıl fiyatına satıldığını belirten Zaman, “Bunu güzeşte hafta yaşadık. Normalde 7 bin TL olan bir tamam kızıl, 5 bin 400 TL düşürdüler ve mecmu altından bin 600 TL zayıf yapıyorlar. Büyük miktarda idrak elde ediyorlar. Bunu Antalya’dan Denizli’den başlıyorlar satmaya Bingöl’e kadar geldiler. Burada birlikte bize sattılar. Kendim bile 4 adet aldım. Canlı olduğu için, müşterilerim olduğu üzere güvenerek aldım. 2 eş geldi ve güvenerek aldım. Hakeza tıpkı özdek aklımın ucundan geçmedi. Bunlar Türkiye’nin gelişigüzel vilayetine gidip bu altınları satıyorlar. Bu altınlarda bakır oranı bundan sonra oluyor. Temiz kızıl bin üzerinden 916 milyem olmasına rağmen bunlar 700 milyeme kadar düşürmüşler. Kilogram başında 300 gram bakır koyuyorlar. Bu dahi çok şişman bir tutar yapıyor. 7 bin liralık olan tıpkı ata altını, 5 bin 400’e düşürüp bin 600 liralık çokça büyük bir tutar. Vatandaşlarımızın bu konuda duyar olmalarını tavsiye mektubu ediyorum” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: