Kars’ta 15 Temmuz konferansı düzenlendi

Kars’ta, “15 Orak Ayı’u Unutturmayacağız” konulu konferans düzenlendi.

Kars İl Milli Terbiye Müdürlüğü’nce Ahali Yetişek Merkezi Güruh Salonu’nda planlı konuşma saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Konuşma 15 Temmuz sinevizyon gösterisi ile bitmeme etti.

Konferansın açılışında mütekellim Kars İl Milli Eğitim Müdürü Münevver Acay, “Aziz milletimizin ve alp güvenlik güçlerimizin pespaye darbe girişimi karşısında gösterdiği gururlu duruşun, hainlerin yenilgiye uğratılması ve demokratlık zaferinin 6’ıncı yıl dönümü sebebiyle kamu yurtta şehitlerimizin eloğlu edilmesi, gazilerimize şükran ve şükranların sunulması, milletimizin demokrasiye olan inancının ve bağlılığının gelecek nesillere aktarılması, sosyal hafızanın canlı tutulması için tamlık eğitim bilimi kurumlarımızda sene süresince 15 Temmuz Demokratlık ve Milli Irtibat günü anma etkinlikleri düzenlenmektedir. İlimizde bu çerçevede okullarda hazırlanan 15 Orak Ayı temalı, kılık, gazete ve seminer çalışmaları yapılmaktadır” dedi.

Daha sonradan bayram düzlük Kafkas Üniversitesi Ortaçağ Tarihi ABD Başkanı Prof. Dr. Selçuk Ural, “Tığ tarihçiler olarak ana itibariyle geçmişteki olayları ve olguları sizlerle sarılmak, bunların hastalık ve sonuç ilişkilerini sizlere aktararak geleceği inşa ika noktasında ışık tutmaya çalışırız. Nedeniyle zaman ki konferansımızda Türkiye’deki darbelerin geçmişi ile alakadar sizleri haberdar etmek istiyoruz. 1960, 1980 ve 2016’tı üstelik yaşanan darbe girişimlerinin nitelikleri üstünde durmaya çalışacağım. Öncelikle şunu tabir edelim. Çarpış genel anlamıyla ülkede bire bir grubun bu silahlı cins, yada bürokrasi içerisinde kümelenmiş aynı bando kazanç grupları mümkün. Budunsal gruplar cins. Bunların düzenleme tıpkısı biçimde zırh zoruyla külfet kurarak yahut demokratik usulleri kötüye kullanarak devlet yönetimini ele geçirmesi, hükümeti istifaya zorlayarak fehamet yönetimini ele geçirmesi ve kendinde bulduğu bire bir tümce düz yazı etmesidir” diye niteleyerek konuştu.

El Yetişek Merkezi Salonu’nda planlı konferansa, Vali Vekili Muhammet Furkan Tuna, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ziyalı Acay, hava amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. – KARS

Share: