İzdeniz’den Denizcilik Lisesi Öğrencilerine Kılgısal ve Kuramsal Yetişek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne merbut İZDENİZ Umumi Müdürlüğü geleceğin denizcilerini yetiştirmeye devam ediyor. Denizcilik liselerinin sonuç sınıfından 27 mektepli, İZDENİZ bünyesinde şita dönemi boyunca uygulamalı ve nazari terbiye matlup.

İZDENİZ Umumi Müdürlüğü, İzmir’deki denizcilik liselerinin akıbet dershane öğrencilerinin gelişimi üzere kapılarını yeniden gençlere açtı. Nitelikli denizcilerin yetişmesi için 27 mektepli benzeri eğitim bilimi dönemi sürecek olan stajlarını düğümlemek amacıyla İZDENİZ’deki görevine başladı.

2022 yılı yaz döneminde stajını bitiren 38 öğrenciden bilahare, mecburi şita dönemi stajlarını İZDENİZ A.Ş. filosundaki gemilerde yapmaya başlayan 27 öğrenci, konusunda eksper ve görmüş geçirmiş sefine personelinden denizciliği öğrenme fırsatı buluyor. Staj dönemleri boyunca denizcilik ile ait uygulamalı ve teorik eğitim bilimi alacak öğrenciler, pres bünyesindeki bürolarda ve gemilerde tam teknik teçhizat ve donanımları inceleyip kullanabilecek. Öğrenciler, staj dönemi kapsamında geçici ve vesile alımından tahliyesine kadar sabık süreçte tüm ezgi operasyonlarını yerinde yaşayarak öğrenebilecek.

“İŞ HAYATINA BİR ADIM ÖNDE BAŞLAMALARINI AMAÇLIYORUZ”

Nitelikli denizcilerin yetişmesinin önemine değinen İZDENİZ A.Ş. Umumi Müdürü Beklenti Yılmayan, “Denizcilik liseleri ve denizcilik fakültelerinden temas yıl Türkiye’de binlerce hayat çıkışlı oluyor. Ancak sektörün arz balaban sıkıntılarından biri öğrencilerin, denizcilik eğitiminde mecburi olan stajlarını yapabilecek gemi ve veya pres bulamaması. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş. yerine denizcilik patika lisesi yahut üniversitelerin denizcilik ile ait bölümlerinde yetişek gören azami sayıda öğrenciye staj imkanı yaratmaya çalışıyoruz. Şirketimiz bünyesinde staj yapan öğrencilerin gelecekteki mesleklerine tehlikesiz adımlarla ilerlemelerini ve çıkışlı olduklarında İZDENİZ’de staj yapmış olmanın verdiği fazlalık ile hareket hayatına bire bir kadem önde başlamalarını amaçlıyoruz” dedi.

Share: