Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılı

Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Uray önündeki Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonraları Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

Şehremaneti Komutan Yardımcısı Sevgili Öcal, törende, Beyoğlu’ndaki yıldırı saldırısında hayatını kaybedenleri anıp başsağlığı dileğinde bulundu.

Iğdır halkının çabasının kurtuluş mücadelesinin kocaman bir ayağı olduğunu tamlayan Öcal, “102 yıl geçmiş zaman, Serdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde başlatılan halas mücadelesinde, esareti tarihinin hiçbir döneminde akseptans etmeyen, karakteri erdemli Türk milletinin, ati nesillerin, yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi amacıyla ölümü seçtiği gündür. 14 Kasım 1920 ülkemiz genelinde gerçekleşen eke mücadelenin Iğdır’da son verdiği ve Iğdır’ımızın düşman işgalinden kurtarıldığı frapan gündür.” dedi.

Törende, Iğdır Valisi ve Uray Başbuğ Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, 5. Sınır Meze ve Garnizon Komutanı Albay Ramazan Sedat Saksı, İl Güllabi Komutanı Albay Nejdet Kara, İl Güvenlik Müdürü Oğuzhan Yonca ve çalım müdürleri hazır bulundu.

Katılımcılar, Şehitler Caddesi’ndeki Mehmet Çavuş Anıtı’na kadar şehitlerin anısına ocumak yürüyüşü yaptı, buradaki martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Vali Sarıibrahim’in talimatıyla, cemaziyelevvel Beyoğlu’ndaki yıldırı saldırısından çevre, kurtuluş programında kayran alan herhangi bir türlü canlılık, enstrüman ve spor etkinlikleri tahrip edildi.

Share: