Eskişehir’de “eş diş hekimlikleri” çocukların kenar bakımları üzere mesaiye başladı

Karabük ve Kırşehir ile pilot iklim seçilen Eskişehir’de, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulaması üzerinden termin alınarak sülale hekimine revan 2-12 yaş arası çocukların munsap ve diş sağlığı kontrolleri yapılıyor.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Tasavvur Bilge, yaptığı yazılmış açıklamada, uygulamanın 15 Ağustos itibarıyla uçucu iller Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te başlatıldığını belirterek, bir numara merhale esenlik hizmeti kapsamında bulunan karı diş hekimliği uygulamasının, sağlığın teşviki, apotr sağlık hizmetleri ile teşhis, tedavi ve iyileştirme hizmetlerinin benzeri arada verildiği, bireylerin hizmete emeksiz ulaşabildikleri, bağan maliyetle etkili ve koskocaman esenlik hizmetinin sunumu olduğunu kaydetti.

Eskişehir’de toplanmış 23 diş hekiminin proje kapsamında görevlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Bilge, şu bilgileri verdi:

“Aplikasyon kapsamında ilimizdeki 2-12 yaş aralığındaki seçme çocuğa ayrımsız familya diş hekimi tanımlanmıştır. Vatandaşlarımız çocuklarının aile diş hekimlerini e-bilek damarı ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Aileler çocukları üzere planlanan geçmiş muayeneleri üstüne hekimleri marifetiyle gelişmemiş endişe veya telefon görüşmesi ile bilgilendirilerek ilgilendiren esenlik kurumuna nida edileceklerdir. İlk tetebbu sonrasında ise izlem sıklıkları ve gerekiyorsa uygulanacak tedaviler karşı ailelerin bilgisi dahilinde izlenecek proses planlanacaktır. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden randevu oluşturarak eş dişçi musahabe edilebilir, bu ziyaret sonrası çocuklarının e-nabız profili üzerinden geçersiz risk analizi sonucu, takip periyodu ve yapılan koruyucu uç ve diş sağlığı uygulamaları ile ilgilendiren bilgilere ulaşılabilir.”

Prof. Dr. Tasavvur Bilge, bireye has apotr uygulamaların anne olacağı eş diş hekimliği sistemiyle çocuklara dudak ve diş bakımı eğitimi verilmesinin, beslenme alışkanlıklarının belirleme edilerek önerilerde bulunulmasının, florürlü diş macunu ile dişlerini ahenkli kendisine fırçalamalarının sağlanmasının ve periyodik yerine havari ve inhibütör tedavilerin uygulanmasının amaçlandığını belirtti.

Share: