Elazığ Osb Müdürü Suat Öztürk: “suret Bankası Faizi Yüzde 13’e Düşürdü Amma Piyasadaki Faizler Yüzde 32-40 Beyninde. Bu Yüzde 13 Kime Uygulanıyor?”

Elazığ Kombinasyon Uran Bölgesi Müdürü Suat Öztürk, Merkez Bankası’nın siyaset faizinde tıpkısı puanlık düşüş kararının, piyasaya yansımadığını söyledi. Öztürk, “Gestalt Bankası 1 fakül daha düşürdü, yüzdelik 13’e düşürdü. Amma sağlıklı fiyatlara baktığınız zaman, yüzde 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 beyninde faizler var ki esnaf, tacir, sanayici bu faizlerin altından lacerem kalkacak? Bu yüzdelik 13 kime uygulanıyor? Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor” dedi.

Elazığ Tevhit Endüstri Kesim Müdürü Suat Öztürk, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yöntem faizinde yaptığı indirimin, sağlıklı faizle örtüşmediğini söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanayicilerin esnafın tüccarın tüketicinin herkesin bundan etkilenmemesi türlü değil dünyada bir soylu erki kriz var mı var enerjinin getirmiş olduğu ve birçok ülkede yıllarca yegâne haneli olan pahalılık olan ülkelerde dahi çift haneye bundan sonra. Erke fiyatları dünyada herhangi bir tarafta arttı. Bunların kişi mal değerlerine bakarak, bizim zat mülk değerimize göre arttı. Yüzdelik 100, yüzde 1,2 uygun. 2 uygun 1,3 küsurat ülkeler var akaryakıtta yavaş ayrımsız potansiyel var. Enflasyonda doğrusu yüzde tıpkısı, yüzde 2 seyreden ülkeler yüzde 7-8′ bundan sonra. Yüzde 8-9 olanlar 11-12’lere imdi. Bunlar tamam.

Amma ülkemizde şöyle bire bir ebat var; akaryakıt fiyatları ülkemizde çokça güç arttı. Kurlar sakil manada arttı. Bu kurların artması buyurmak, ithalat adına dışarıya mecbur bilcümle ürünlerin fiyatlarının artması demektir. Bunların artmasıyla beraber bağırsak piyasadaki tüketiciye yansıyan fiyatlar, nakliyeler bati kendisine 4 intaç arttı. Düşünün Elazığ’dan Malatya’ya bin 500 liraya nakliye yapılırken, bugün 3 bin 500 liraya yapılıyor. Bingöl’e bin 500 liraya araba giderken, bugün 4 bin liraya gidiyor. İstanbul’dan 7-8 bin liraya makine gelirken bir nakliye arabası, bugün 20-25 bin liralık arası. Bunlar bu cümle maliyetleri zait unsurlar. Ayrıksı taraftan tabii bizde şöyle; benzeri zindelik mesela 2021’in 1. ayından bugüne kadar yüzdelik 585 kalık sanayide. Yüzde 460 civarlarında de doğalgaz artışı var.

“BU YÜZDE 13 KİME UYGULANIYOR?”

Banka faizlerine baktığınız ant Biçim Bankası 1 fakül daha düşürdü. 13’e düşürdü. Ama çevre gerçek fiyatlara baktığınız zaman, şu anda yüzdelik 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 ortada faizler var ki esnaf, tecimen, sanayici bu faizlerin altından elbette kalkacak? Siz yüzdelik 13’e düşürdünüz. Bu yüzde 13 kime uygulanıyor? Bankalar arası alınan gecelik faizlerde mi uygulanıyor? Transferlerde mi uygulanıyor? Çevre realitesine bakınız. Zaman amme bankalarının faizleri birlikte yüzde 30’larda. Hususi bankalar yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor. Kimsesiz benzeri ülke değiliz, büyüklük bizim. Tabiatıyla inişli yokuşlu dönemleri peki. Tığ bunu evvelce 2000’den geçmiş daha boğunuk dönemlerde gördük. Bu ülkede yüzde 125 enflasyonlar gördük. Gecelik 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500 liralık faizler gördük. 17-18 kesim bankaların hüsran edip, kerem vasıtasıyla bunların finanse edildiğini gördük. Birçok şeyler gördük karaborsalar gördük. Bizim gençlerimiz bunları bilmiyor ama biz bunları yaşadık.

“MAĞDURİYETİN ÜZERİNE MAĞDURİYET OLANAKSIZ”

Ama bu ülkede bunu göğüsleyeceğiz. Tek siyasi düşün olmadan, tek alt bölüm olmadan bunların elbirliği ile çözülmesi için devletin bile dalavere kadrolarına havari olacağız. Ama orada devletimizin zarfında de sorumluluk fail, insanların hatalarını düzeltmesi üzere yetkililerin buna okazyon vermemesi lazım. Idare kadroları buna punt vermemeli, mağduriyetin konusunda kıygınlık gayrimümkün. İnsanlar zaten print ayakta dururken, muhtelif vesilelerle bazen kavisli işlemleri yahut yanlış kararlar alınması insanların mağduriyetlerinin alanlarını genişletiyor. Zaman bu kadar aksiyon adamları, sanayiciler bu kadar iri zorlukların içerisinde. Bu büyüklüğünde maliyetlerin yükselmesi içerisinde devletimiz asgari ücreti bir posta artırdı yüzdelik 100. Ondan sonradan getirdi tarihte görülmemiş meydanlık kendisine 6 ayda tıpkısı daha arttırdı. Bunu iş adamları dahi göğüslüyor. Devletin birlikte desteği var, bizlerin dahi desteği var.”Share: