Denizli’nin Avdan Bölgesinde Yurttaşlar, Kömür Ocağı Projesini Ihtarname Etti.

Denizli’nin Tavas ilçesine vabeste Avdan bölgesinde aktif vatandaşlar, bölgede yapılması planlanan kömür ocağına reaksiyon gösterdi. Köylülerin protestosuna katılan CHP Genel Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız, “Emin olun bu savaşım dolma dalavere bilcümle Türkiye’ye yayılacak. Kâfi ki alay malay verin. Kâfi kim o kömür şirketlerinin, gerçekle ilgisi olmayan vaatlerine hiçbirimiz kanmayalım” dedi.

Denizli’nin Tavas ilçesine merbut Avdan bölgesinde, alınan acele kamulaştırma kararı ile yıldızlı kömür ocağı işletmesi böbürlenmek isteniyor. Vatandaşlar; 10 köyün taşınmasına el açacağını ve tarım arazilerinin damarlı etkileneceğini belirttikleri projeyi protesto etmek üzere bir araya geldi.

Köylülerin protestosuna; CHP Genel Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, CHP Aydınlık Mebus Hüseyin Talih, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP devlet ve kaza başkanları, huy ve mekân platformları, meslek odası ve sendikalar, Tavas ve Kermen ilçesinden mahalle muhtarları katıldı.

AYŞE HAZER: BU TOPRAKLARIN ÜSTÜ ALTINDAN ZENGİNDİR

Eylemde konuşan Şişman Menderes İnisiyatifi’nden Ayşe Hazer şunları söyledi:

“Çabuk kamulaştırılan alanların etrafında haddinden fazla çok SİT alanı bulunmaktadır. Kömür madeni yapılması planlanan alanlara çok yakın mevcut Beyağaç Kartal Gölü ve çevresi Orman Bakanlığı marifetiyle dulda alanı namına zar edildiği kabilinden Türkiye’nin yer nemli karaçam ormanı üstelik bu alanda bulunmaktadır. Devletleştirme kararına cebin çıkarak; tarihimize, kültürümüze topluluk çıkıyoruz. Danıştay’bile açılan iptal davalarının sonuçları beklemeksizin, hukuksuz bir şekilde Avdan bölgesinde icraat ve faaliyet başlamıştır. Geleceğimize erbap geçmek amacıyla bu yapılanlara sessiz kalmayacağız. Avdan ters su kaynaklarıyla, bol ormanlarıyla, toprakları ve zeytinlikleri ile Denizli’nin yeryüzü aheste gelir kaynaklarından birisidir. Bu toprakların üstü, altından zengindir. Bu sav vakit kaybetmeden Avdan’ın sorunu birlikte değildir. Tekmil Denizli halkını, çocuklarımızın geleceği için toprağımıza, çevremize, havamıza, suyumuza cemaat geçmek amacıyla mücadeleye davet ediyoruz. Akıbet kendisine dahi bölgedeki yerel yönetimleri, bölgenin kül milletvekillerini, bu kararın değiştirilmesi üzere göreve çağırıyoruz. Tavas ovasına, Kermen ovasına, tarıma ve geleceğimize erbap çıkalım.”

GÜLİZAR BİÇER ESMER: TAVAS OVASINI KÖMÜR KARASINA TESLİM ETMEYECEĞİZ

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer ise şöyle konuştu:

“Bu direnişte bu mücadelede yalnız değiliz. Emin olun bu uğraş dolma orostopolluk bilcümle Türkiye’ye yayılacak, aktarılma gelecek Türkiye’nin dört bir yanından sizin kadar ‘Kömür karasına değil; zeytine, buğdaya, tarıma, toprağa, havamıza, suyumuza cemaat geçmek istiyoruz’ diyen dizge burada yanınızda olacak. Kâfi kim baş başa verin. Yeter kim o kömür şirketlerinin, gerçekle ilgisi olmayan vaatlerine hiçbirimiz kanmayalım.

Burada emeği sabık hep Avdanlı ablalarıma, teyzelerime, yer köylerden mevrut yurttaşlarımıza, çevre illerden gelen kasaba örgütlerimize, havasına suyuna herhangi bir ne pahasına olursa olsun topluluk sâdır bilcümle yoldaşlarımıza, kamu muhtarlarımıza, sivil sosyete örgütlerimize, bizleri serbest bırakmayan CHP Münevver Milletvekilimiz Hüseyin Talih’a, bu sıcakta sesimizi ifşa etmek üzere burada olan altın matbuat mensuplarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

O kömür şirketine üstelik burada kâin bilcümle uğraş yoldaşlarımızdan aldığımız bitirme ile diyoruz kim: Avdan ovasını, Tavas ovasını kömür karasına teyit etmeyeceğiz. Sizleri bu topraklardan, uğraş ederek göndereceğimizi bilin. Bence şişman denge sizde kalsın, derhal bu toprakları terk edin ve kömür karasına serencam verin.”

HÜSEYİN YILDIZ: GELDİKLERİ GİBİ BU KÖYDEN GİDECEKLER

CHP Kültürlü Mebus Hüseyin Talih konuyla ait şu değerlendirmeleri yaptı:

“Zaman Denizli’ye Cumhuriyet Halk Partisi mebus adına bindi çevirmek üzere geldim. Yolda gelirken gördük, aşağı doğası, üretimi, zeytini, değme şeyi var. Bir firma servet kazanacak diye yüz binlerce insanın kesim kaynağını yok ediyorlar. Köyü namevcut ediyorlar. Oraya tesis kurulduğu devir bu karye olduğu kadar bulunmayan olup gidecek. Bunları yaşadık. Bunları Türkiye’nin her durumunda yaşadık. Hırt Dağları’nda yaşıyoruz, Uğur Dağı’nda yaşıyoruz. Türkiye’nin her yerini bu şekilde bozuk edip gidiyorlar. Şurası bilsinler ki; o kentet çeteye da buradan sesleniyoruz, 8 kamer bilahare, yeryüzü geç 10 ay sonraları millet ittifakı yerine iktidara geleceğiz, genel başkanımız Cumhur Reisi olduktan sonraları göreceksiniz, bu sorunların kökten hepsini bitireceğiz. Onlar birlikte geldikleri kabil bu köyden gidecekler.”

ŞENİZ DOĞAN: BU SAVAŞ KAZANACAK

Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan ise şunları söyledi:

“Bu mücadeleyi esasen ayrıntılı zamandır veriyoruz. Burada yaşayan hemşerilerimizin desteğiyle, azmiyle, mücadelesiyle aslında iki kez bu direnç çokça güzelce tıpkı şekilde sonuçlanmıştı. Amma serencam olarak biricik adamın sayesinde, tıpkı gecede sâdır kararname ile birlikte tekrardan bu savaşım yeşerdi. Ama bizim inancımız, azmimiz, mücadelemiz bitmeme edecek zira onlar bilmiyorlar. Canlıyla düşmanlar, suyla düşmanlar, sizlerin burada özgürcesine yaşamasını hiç umursamıyorlar. Sizlerin burada hayallerinizin, anılarınızın, umutlarınızın olması onların tek umrunda değil. Ama ego bugün buradaki bu pir topluluktan gördüm kim, bu mücadele kazanacak. Ego buna inanıyorum. Merkezefendi Belediye Reisi kendisine de sonuna kadar, rastgele makule destekte yanınızdayım.”

Yapılan açıklamaların arkası sıra Avdan mahallesi sakinlerinden 74 yaşındaki Hatice Hocalar şu şiiri okudu:

“Bayrakları kaldırdı, kömürcüler saldırdı

Askerler gelince, kepçeyi derakap daldırdı

Al bayrağı açalım, yurda yürek saçalım

Düşman yurdu basınca tığ nereye kaçalım

Vatan için, vatan senden hanay umar

Sen yaşarsan o canlanır

Vatan amacıyla ölmek dahi var

Fakat borcum yaşamaktır”

Share: