DAVUTOĞLU KUR KORUMALI TARIM YAPACAĞIZ

GELECEK Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’dahi temaslarda bulundu. Davutoğlu, “Düzem korumalı tarım yapacağız. Hayatiyet sorununu kesinlikle çözeceğiz. Şanlıurfa’nın sulama sorunlarını yakından biliyoruz. Şanlıurfa sadece Türkiye’nin değil Orta Doğu’nun da ekincilik ambarı olacak tıpkı mahiyette kayran” dedi.

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Davutoğlu, değişik temaslarda yatmak için güzeşte akşam ezanı Şanlıurfa’ya geldi. Geceleyin az içinden ve dışından mevrut ortaöğretim arkadaşlarıyla görüşen Davutoğlu, bugün cuma namazını kentin simgesi olan Balıklıgöl Platosu’ndaki Dergah Camisi’nde kıldı. Cuma Namazı namazının peşi sıra Balıklıgöl’de balıklara ağızotu atan Davutoğlu, Şanlıurfa’birlikte bulunduğu amacıyla bahtiyar olduğunu belirterek, “Şanlıurfa’nın benim akademik ve siyasi hayatımda hususi aynı yeri vardır. Ne antlaşma enerji icat etmek istesem, maneviyat uydurmak istesem Şanlıurfa’ya gelirim. Başbakanken sunu çokça müzakere ettiğim 2 diyar vardı; bunlar Şanlıurfa ve Van’dır. Tekrar politik hayatımda arz nazik hava duyduğum olaylardan birisi 2016’bile başvekâlet görevim sırasında İstiklal madalyasını Meclis kararıyla alıp Şanlıurfa’ya getirmekti. Ankara dışındaki önceki bakanlar kurulu toplantımızı Şanlıurfa’de yapmıştık” diyerek konuştu.

Kentte yaşanan erke sorununa değinerek, seviye korumalı ekincilik için mücahede yürüttüklerini dile getiren Davutoğlu, “Şanlıurfa’nın birçok sorununu yakından izleme ettim. Ekincilik ve erke alanında yaşanan teessürat var. Erke fiyatlarının artması bildirme haddinden fazla çiftçilerimizi vurdu. Biz erk olduğumuzda kırat korumalı ekincilik başlatacağız. Yani kur korumalı süt, kırat korumalı faaliyet, seviye korumalı gübre, kur korumalı ağızotu, düzem oynamalarından çiftçinin kötülük etmemesi için şu anda iktidarda olanlar kırat korumalı mevduat çıkardılar. Biz seviye korumalı ekincilik yapacağız. Cıvıltı sorununu kesinlikle çözeceğiz. Antrparantez Şanlıurfa’nın sulama sorunlarını yakından biliyoruz. Şanlıurfa hoppadak Türkiye’nin değil Itidalli Doğu’nun dahi ekincilik ambarı olacak bir mahiyette alandır” dedi.

Share: