Darülfünun öğrencileri lokal bitki envanteri amacıyla köyleri geziyor

Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı Programı’ndaki öğrenciler, köy gezileriyle hem kullanışlı yetişek görüyor hem de yöredeki endemik nebat türlerini tespit ediyor.

Üniversitenin, Huy Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Iğdır Yazıhane Müdürlüğüyle ortak yürüttüğü “Anadan Görme Bitkiye Yönelik Dernekevi Bitkilerin Kullanımı” projesi kapsamında, Ustalık Bilimler Iz Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Avcılık ve Karışık Hayatı Programı öğrencileri, eğitimlerine katkı ulaşmak için karye gezileri başlattı.

İlk programlarını Koçkıran köyünde başlatan öğrenciler, burada kahvehane ve evleri ziyaret etti. Öğrenciler, vatandaşların çevrelerindeki melez hayatı ve bitkileri lacerem tanımladığını, dolay dilinde isimlerinin neler olduğunu ve kulanım alanları ile ilişik envanter oluşturdu.

Belirli aralıklarla gezilerini sürdürecek öğrenciler, sınıfta yapılan derslerin yetişkin bir bölümünü köylerde kılgılı almış olacak.

Avcılık ve Melez Hayatı Programı Dr. Öğretim Üyesi Belkıs Muca Kahraman, AA muhabirine, bölümlerinde öğrenim gören öğrencileriyle bölgenin literatürü için ehemmiyet sunma eden bire bir mücahede sürdürdüklerini söyledi.

Araştırmalar yegâne ayrımsız yerde toplanarak kesim için yarayışlı veriler oluşturulacağını belirten Alp, “Hem projeye katkı nail olmak hem dahi öğrencilerimizin melez hayatı envanteri teknikleri dersi kapsamında köylere gidiyoruz. Bu sayede öğrencilerimiz köyde ve alanda bu envanterin nasıl alındığını, etnobotanik, etnozoolojik çalışmaların elbette yapıldığını kullanışlı kendisine öğür oluyor.” ifadelerini kullandı.

Derste gördüklerini köylerde pekiştiriyorlar

Öğrencilerden Serkan Cengiz ise dersleri natürel içinde ve dolay şartlarına bakarak aldıklarını belirtti.

Ev ocak dolaşarak köylülerle birebir kardeşçe ettiklerini anlatım fail Cengiz, “Köylülerin eskiden ve demincek kullandıkları nebatat hakkında bilgiler topluyoruz. Burada genel olarak keyif, yemeklik ve içecek olarak tüketilen bitkileri ön ismiyle tanımlamaya çalıyoruz.” dedi.

Ahmet Mehabetli Birol dahi tıpkısı yandan araştırı yapıp bir yandan üstelik kullanılmamış kültürlerle tanıştıklarını belirterek, “Sınıfta gördüğümüz eğitimi burada uygulamalı gördük, bunun bile bize nazik katkısı oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Share: