Bodrum’da 9’uncu İş İnsanları Zirvesi gerçekleştirildi

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde, ‘İş İnsanları Zirvesi’nin 9’uncusu Bodrum Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) aracılığıyla gerçekleştirildi. Cenup Ege Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) aksiyon birliğiyle düzenlenen ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Türk Aşama ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) birlikte meydan aldığı zirveye Türkiye’deki aksiyon insanlarının yanı sıra Azerbaycan ve Moldova’dan de yatırımcılar bile ortaklık sağladı.

BESİAD yoluyla daha önceki 8 posta planlı ‘İş İnsanları Zirvesi’nin 9’uncusu, bu sene dahi GESİFED iş birliğiyle 27- 29 Teşrinievvel tarihleri beyninde gerçekleştiriliyor. Bodrum’dahi tıpkısı otelde düzenlenen ‘9’uncu GESİFED- BESİAD İş İnsanları Zirvesi’hangi’ millî ve arsıulusal alanda bir nice kesim öncüsü paydaşlık sağladı. Katılımcılar; Türkiye genelindeki iş insanlarının birlikte Azerbaycan ve Moldova’dan yatırımcılar ile kullanılmamış ticari anlaşmalar yapma imkanı elde etti. Küşat konuşmalarını Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, TÜSİAD Umumi Heyet Başkanı Orhan Turan ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez’in yaptığı zirvede; GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ve BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Nazlıoğlu birlikte Türkiye ekonomisinin beraberinde yatırım ve girişimcilik, demokratlık gibi konularda yetişkin mesajlar verdi.

‘STK’LAR, DEMOKRASİLER İÇİN HAYATİ ÖNEMDE’Zirvenin 9’uncusuna karı sahipliği yapmaktan şişman memnuniyet duyduklarını belirterek, konuşu konulardaki değerlendirmeleri TÜSİAD, TÜRKONFED ve GESİFED başkanlarına bırakacağını belirten BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, sivil sosyete kuruluşlarının demokrasilerdeki kilit rolüne vurgu yaptı. STK’ların temel erinç nedenlerinin içtimai, toplumsal yahut sektörel olaylarda farkındalık yaratarak topluma hizmet sunmak olduğunu ifade fail Nazlıoğlu, “Sivil toplum kuruluşları, toplumun istek ve beklentilerinin namına getirilmesinde, demokratik sürecin etkili işlemesinde, toplumda cüret düzeyini artırmada, farklı insanların tıpkısı araya gelerek ortak ayrımsız amaca hizmet etmesinde muhteşem cafcaf oynayan kurumlardır. İster ululuk olun ister sivil cemiyet kuruluşu lüzumlu özel sektör ve üste fert olun vizyon haddinden fazla önemlidir. Vizyonu olmayanın misyonu imkânsız. Fertler kendisine konfor alanlarımızı terk etmediğimizde, eskimemiş hedefler belirlemekte, hedeflerimiz gerçekleştirmekte, amaçlarımızı bulmakta, hayallerimizi gerçekleştirmekte yani hisse senedi bölgemize geçmekte toplum olarak zorlanacağız” dedi.’CUMHURİYET DEĞERLERİ KILAVUZUMUZ’TÜSİAD Başkanı Orhan Turan ise toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“İçinden geçtiğimiz küresel sürece ve önümüzdeki yıllarda ülkemize ne sunduğuna haddinden fazla dikkatli bakmalı, gelişmeleri akilane okumalı ve sürdürülebilir politikalar üretmeliyiz. Attığımız adımlar hedeflerimize ulaşmamızda yeterli gelmiyorsa, gerekiyorsa var olan hesaplı politikalarımızı gözden geçirmeliyiz. Ferda Cumhuriyetimizin ilanının 99’uncu yılını kutluyoruz. 99 yıl geçmiş Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları üstelik; Cumhuriyetimizin temellerini insanımıza envestisman yaparak, bilimin yolundan her an ve siyasal, konuşu ve sosyal hava ve kurallar üzerinden inşa ettiler. Laiklik başta koyulmak amacıyla bellek, marifet, hukuk ve hürriyet konusunda inşa edilmiş Cumhuriyet değerleri bizlerin bile kılavuzudur. Bu çerçevede hedefimiz, toplumsal refah seviyesi faziletli, arsıulusal arenada etkili, SUTAŞ entegrasyonunu sağlamış, ünsiyet devletini güçlendirmiş, toplumsal namına eşitlikçi ve adaletli, gençlerine adamakıllı tıpkısı gelecek vaat eden bir Türkiye amacıyla yılmadan yorulmadan çalışmaya devam etmektir.”

Share: