Birey dostlarını sahilde açgözlü-susuz buldu, CİMER’e başvurdu

GİRESUN’da güçlü Can Nacakcı (38), melce görevlilerine konfirmasyon ettiğini öne sürdüğü 5 bala kedinin, çöp üstelik atılan dolgu alanına bırakıldığını öğrenince sahile geldi. Aramasında kedilere ulaşamayan Nacakcı, kimliği belirsiz kişilerce sahile bırakılan birçok ayrıksı bala hayvanı bile açgözlü ve susuz buldu. Akarsu ve eşya vererek beslediği hayvanları görüntüleyen ve CİMER’e bildiren Nacakcı, “Kedileri ararken, ayrıksı yavrularla karşılaştım. Ölüme tecezzi edilmişler” dedi.

Nizamiye Mahallesi’nde dinç yatırımcı iş insanı Duygusal Nacakcı, yolda bulduğu ve sütten kesilen 5 yavru kediye evlerinin önünde bakmaya başladı. Nacakcı, komşularından gelen aksülamel konusunda 17 Ağustos’ta Giresun Belediyesi Hayvan Barınağı yetkililerini arayıp, çocuk kedilerin alınmasını istedi. Gelen görevliler, çocuk kedileri tasdik alarak ayrıldı. 3 dönem sonra bala kedilerin durumunu bellemek için barınağa revan Nacakcı, yetkililer ile yaptığı görüşmede, kedilerin deniz boyu dolgu sahasında bırakıldığını öğrendi. Sahile giden ve aramasında kedilere ulaşamayan Nacakcı, kimliği belgisiz kişilerce bırakılan ayrıksı bala köpek ile kedileri da haris ve susuz buldu. Su ve şart vererek beslediği hayvanları görüntüleyen Nacakcı, CİMER’e bildirdi.

‘BU HAYVANLARI ÖLÜME AYRILMA EDİYORLAR’Ölüme tecezzi edildiğini müstakbel sürdüğü sokak hayvanlarının bırakıldığı alanda yemek ve akarsu bulamama üzere teessürat olduğunu tamlayan Nacakcı, “Giresun Efsanevi Barınağı’na 50 yahut 60 günce kediler doğrulama etmiştik. Bu hayvan bilimi sütten eskimemiş kesilmişti. Bize hayvanların barınakta bakılacağına, sahip çıkılacağını söylediler. Daha sonrasında hayvanları arama etmeye gittiğimizde hayvanların barınakta olmadığını gördük. Barınaktaki yetkililer yavru hayvanları doğaya saldıklarını söylediler ardından yerlerini öğrenmeye çalıştık. İlk başlarda söylemediler. Bize hikmet vermediler. Geçtiğimiz pazartesi günü hayvanları deniz dolgusu yapılarak adacık kabilinden tıpkısı saha olan otobanın kenarındaki yere bıraktıklarını söylediler. Tığ birlikte buraya hayvanları aramaya geldik. Fakat bala kedilerimizi bulamadık. Galiba burada öldüler” dedi. ‘ARAÇLARIN ALTINDA EZİLİP CANLARINI VERİYORLAR’Alandaki aramasında başka sahipsiz çocuk hayvanlara rastladığını anlatan Nacakcı, “Yer taraması yaparken önemli pisik ve köpeklere, bala kedi ve köpeklere gerçek geldik. Bu hayvanat burada aç ve susuz mevdu. Ölüme terk edilmişler çünkü anca tıpkı vadi ki burası, otobanın deniz tarafı. Denizin üzerine dolgu yapılan bir saha. Burada hayvanların kemirmek, su bulması haddinden fazla zor. Bu hayvanları Giresun Efsanevi Barınağı ölüme terk ediyor. Daha sonradan hayvanat eşya özlemek amacıyla bağımlı ki dun iniyorlar. Yerleşim yerlerinin olduğu bölgelere gitmeye çalışırken bu kere yoldan güzeşte araçların altında ezilip canlarını veriyorlar” diye konuştu.’ARAŞTIRMA YAPMALARINI İSTİYORUZ’Duygusal Nacakcı, konuyla ilgili araştırı yapılmasını ve cezai muamelat uygulanmasını istekle, “Buradaki amacımız sokak hayvanlarının henüz katıksız hayat alanlarında yaşamaları. Bura çünkü küllük ve moloz yığını adına mergup tıpkı düz. Buraya hayvanları getirerek ölüme ayrılma ediyorlar. Tığ yetkililerden bu manada gelip araştırı yapmalarını istiyoruz. Buralara efsanevi bırakılmamasını istiyoruz” dedi.

Bölge halkından Ahmet Salbacak da “Bura eski gübürlük alanı ve şu an moloz dökülen düz amma hayvan barınağı kabilinden. Buralarda sahipsiz yavru ve mefret köpekler, kediler burada dolaşıyorlar. Açgözlü ve susuz kalıyorlar. Bura melce değil. Bu hayvanlara ehil çıkılması lazım. Hal bulunmalı, hayvan bilimi ölmesin” diye konuştu.Share: