Biga Heybet Hastanesinde laparoskopik böbrek ameliyatları yapılmaya başlandı

Biga Cesamet Hastanesinde ilk defa laparoskopik nefrektomi (tümör kâin böbreğin çıkartılması) ve laparoskopik sürrenalektomi (tümör mevcut böbrek üstü bezinin çıkartılması) ameliyatları başarıyla gerçekleştirildi.

Operasyonları özne Başdoktor ve Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Emrah Demirci, yaptığı açıklamada, 65 ve 79 yaşlarındaki iki hastanın yan ağrısı ve idrarda kanama şikayetiyle polikliniğe başvurmaları sonucunda geçerli tetkiklerinde tıpkı hastanın sol böbreğinde 5 santimetre ve diğerinin sağlıklı böbreğinde 11 santimetrelik tümörler saptandığını bildirdi.

Tansiyon yüksekliği, yüzde ve vücutta şişlik nedeniyle polikliniğimize başvuran 41 yaşındaki hastanın tetkikleri sonucunda sağlıklı böbrek üstü bezinde çok hormon salgılanmasına sebep olan 3 santimetrelik ur tayin ettiklerini aktaran Demrici, şunları kaydetti:

“Üç hastamızın de ameliyatlarını laparoskopik yöntemle kalburüstü aynı şekilde gerçekleştirdik. Hayatlarına sağlıkla bitmeme edebilmeleri için takiplerini yapmaya devam ediyoruz. Laparoskopi, düşünce içindeki organların hastalıklarının tanı ve tedavisinde geçer, cilde 1 santimetrelik 2-3 kesiler yapılarak erdemli çözünürlüklü tıpkı azrail ve cerrahi aletlerin bu kesilere yerleştirilen borular tarafından organa ulaşımının sağlanmasıyla yapılan ilişkin ayrımsız cerrahi müdahale yöntemidir. Bu yöntemin marazlı ve operatör amacıyla çokça çok avantajı vardır. Sarih ameliyatlarda nazik kesiler yapılmasına karşın bu yöntemle yapılan süfli kesiler yardımıyla henüz beş altı balkı, henüz birkaç nezif, hasis ameliyat izi, elan gücük hastanede yatış süresi, henüz acul iyilik süresi avantajları arasındadır. Karın içindeki yekpare ürolojik organların tedavisinde akla yatkın hastalarda bu yöntemi uygulayabiliriz. Amacımız hastalarımızın yaşadığı bölgede afiyet hizmetlerini bilcümle adına alması ve değişik şehirlere müracaat etmek zorunda kalmamasıdır.”

Share: