Bezenmiş Şevkin: Cehre Bindi Primi Günün Koşullarına Uyarlanmalı

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, pamuğa verilen destek priminde artım yapılmamasına reaksiyon göstererek, “Pamuk terviç ayırt ücreti Ekincilik Bakanlığı marifetiyle 110 kuruş yerine belirlendi. Bunun dahi günün koşullarına uyarlanması gerekiyor. Geçen yılla ayrımsız misil verildi. Bu büyüklüğünde şanlı tıpkısı ürünün hem motorin hem gübre desteklerinin artırılması amacıyla Ekincilik Bakanlığı’nı göreve nida ediyoruz” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, pamukta kilo başına sunulan destek primini, sabık yıl olduğu kabilinden bu sene birlikte 110 kuruş yerine duyurdu. Müzeyyen Şevkin, zaman yaptığı açıklamada, pamuk destek priminde artış yapılmamasını eleştirdi. Şevkin, şunları söyledi:

YETERLİ BINDI VERİLMEMESİYLE GİDEREK MÜTENAKIS BİR PAMUK EKİMİYLE KARŞI KARŞIYA KALINIYOR”

“Ekincilik Bakanlığı değme ne kadar basma ve mazotta üç katına destekleme verdiğiyle övünüyorsa de sonuç bir yıl içerisinde cemi girdiler beş hatim artmıştır. Dokuma sanayinde gelişmiş olduğumuzla övünüyoruz. Pamuk, tabii kim nesiç temel olmamış maddelerinden biridir. Pamuğu, tıpkı zamanda yağ, küspe vesaire üzere sanayide dahi kullanıyoruz. Amma bu alanların daralması, üretimi çok print, çok mesai mucip pamukta ehliyetli destek verilmemesiyle anbean mütenakis aynı pamuk ekimiyle karşı karşıya kalınıyor. Pamuk tutma ayırt ücreti da Tarım Bakanlığı eliyle 110 kuruş yerine belirlendi. Bunun da günün koşullarına uyarlanması gerekiyor. Geçen yılla ayrımsız nicelik verildi. Bu büyüklüğünde kocaman benzeri ürünün hem motorin hem basılmış desteklerinin artırılması için Ekincilik Bakanlığı’nı göreve nida ediyoruz.”Share: