Bartın gündem haberi: Tabip Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Eş Izah: “Siyasi Sorumluları Adisyon Vermeye, Sorumluluklarını Namına Getirmeye Çağırıyoruz”

Veri: ABDULLAH ÇELEBİ-Almaç: KERİM GARAZ

Veli Bölgesi Doktor Odaları, “Maden ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır, ne kaderdir ne de kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasi sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını namına getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kültürlü, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Doktor odalarının meydan aldığı Iye Bölgesi Doktor Odaları Toplantısı’nda “Geçkin Soma, Ermenek bugün Amasra” başlıklı kuma matbuat açıklaması yapıldı. İzmir Tabip Odası Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler amacıyla imtina etmek duruşunda bulunulurken, eroin facialarıyla ait ışık gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Doktor Odası Başkanı Süleyman Cins yaptı. Izah şöyle:

“KABAHATLI SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine mecbur maden ocağında 14 Ilk Teşrin 2022 saat 18.15’te meydana mevrut patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye atıf edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini hala korumaktadır. 41 eve üzücü düşüren, onları oğulsuz, yetim, benzersiz bırakan kabahatli ne bataklık gazı gazıdır hangi de başka gazıdır hangi da sair gazlar. Başi Yerde, bu gazları alçak biçimde buluşturan, yeterli tedbir almayan sorumsuzlardır. Suçlu, -300 metre derinliğe ulaşan ocakta fücceten gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını anlatım fail Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Kabahatli, işçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Kabahatli liyakate akla yatkın atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Kaza sonu işletmeden sorumlu eksiksiz yöneticilerin hala görevde kalmasını sersemlik süresince izliyor, dosdoğru bire bir soruşturma yürütülebilmesi üzere derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında ulusal ve uluslararası yönetmeliklere akla yatkın emek koşullarının sağlanması, denetimlerin iz örgütü ve sendikanın bile zarfında olduğu birimlerce yapılması aksiyon kazalarını şişman oranda sınırlayacaktır. Esenlik hizmetlerinin lehçe özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması keyif yöneticilerinin görevidir. Beyaz Zehir ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır hangi kaderdir hangi bile kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Politik sorumluları adisyon vermeye, sorumluluklarını namına getirmeye çağırıyoruz.”

Share: