Bakan Kirişci, Nevşehir’de Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kozaklı’üstelik, İzmir’in Dikili ilçesindeki kabil benzeri Kombinasyon Uran Bölgesi (OSB) ser uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde bulunan, turizm adına bu şehri mülakat eden 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi de gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’bile benzeri otelde düzenlenen Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin genişlik eke sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın yeniden sahn bulması için buralarda istihsal yapacak vatandaşlara ehil geçmek istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu çokça çok önemsiyoruz, üstünde hassasiyetle duruyoruz. Tabii tek başımıza Nezaret olarak bizim bir faaliyetimiz olmayacak. Tekrardan kentten kırsala bire bir barhana ve onun köyde oluşturacağı düzensiz yapılaşmayı birlikte dikkate alarak Belde ve Kentçilik Bakanlığımızla eğitim bilimi faaliyetleri üzere Milli Yetişek Bakanlığımızla esenlik hizmetleri amacıyla Keyif Bakanlığımızla da bütünleşmiş olarak bu çalışmaları yürüteceğiz.” diyerek konuştu.

Kirişçi, “şehir tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Bugün, ‘Bire Bir kilogram domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Ayrımsız kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diye televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki yeryüzü şişman maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki geri hizmet maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu zımnında kaybediyor olması, hallerimizin halinin hal olmamasından kaynaklı doğrusu raf ömrü gelişmemiş olan bu ürünleri tığ kısa zamanda ütülmek durumunda kalıyoruz. Zımnında tıpkı kent tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani tıpkısı kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin esas olduğunu ve bundan ekolojik ortam da bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini de limonluk OSB düzeyinde İzmir’birlikte, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Ser İhtisas Organize Endüstri Bölgesi diyelim evet bile Kombinasyon İhtisas Camekân Bölgesi, adını cümle yerine söyleyemiyorum amma yani ayrımsız OSB’nin ser uygulaması. Şimdi onun ayrımsız benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’de gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin tarım ve turizme hitap edeceğine dikkati calip Kirişci, “Bunlar fena cevza. Birbirinden ayrılmayan koşa yerine düşünülmeli ve buraya gelen, bu bölgede turizm faaliyetlerinde bulunan, turizm yerine bu şehri görüşme fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi bile gerçekleştirilmiş olacak. Vakit Kaybetmeden Nevşehir, Nevşehir için mi üretecek böyle bir faaliyeti başlattığında? Elbette kim değil. Komşu iller var. Söz Misali Konya var. Benzeri ana kent kent Kayseri var yine böyle. Özge tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa bile buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ait avantajları inşallah bu aksiyon amacıyla kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilgili rakamsal bilgiler vererek, şöyle devam etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana büyüklüğünde 65 ve üzeri olan sıralama, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kabine toplantısında paylaştığı gibi 30’a indirilmiş ve böylece Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı çabucak 75’ten 130’a çıkmıştır. Hibe desteği tutarının üstelik 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının birlikte 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını ifham etmek isterim. Yani biz bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla üstelik verdiğimiz destekler var. Oralarda da mevhibe desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle üstelik bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Bire Bir başka gündeme gelen konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı kabilinden Çap Su İşlerinin görev alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği dolayısıyla bunların yapımının tamamlanması teferruatlı yıllara sarkacak olan projeler üzere bizim mutlak surette tıpkısı otoyol, güreşçi köprüsü, havalimanı kabil işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah nezaret etmek istiyoruz. Böylece bugünkü maliyeti 18,5 milyar teklik olan tıpkı projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını üstelik tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylelikle üreticilere seslenerek “Sen üret, yeter. Biz senin yanındayız. Biz senin arkandayız. Bu devlet üreten herkese ocumak duyduğu kabil üreticilerine bile çiftçilerine dahi buradan ayrı bir ocumak ve ayrı tıpkısı muhabbet duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: