Bafra Ovası’nda 140 bin ton kelem rekoltesi bekleniyor

Samsun’üstelik Bafra Ovası’nda hasadı süren kelemde 140 bin titrem rekolte elde edilmesi hedefleniyor.

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Kesat Aşevi, AA muhabirine, Kızılırmak Nehri’nin beslediği ovada bu yıl 65 bin dekar alanda kışlık göveri üretildiğini söyledi.

Lahana üretiminin ise 28 bin dekar alanda yapıldığını tamlayan Aşçı, “Bu zaman 140 bin ton beklentimiz var. Fiyatı 2 liradan gidiyor.” dedi.

Bafra Ovası’nda lahana veriminin gür olduğunu, havaların antipatik gitmesinin ürünün kalitesini artırdığını ve fiyatının yükseleceğini umduklarını anlatan Lokanta, “Lahana, buradan Türkiye’nin rastgele hesabına gönderiliyor. Kargaşa, Giresun, Trabzon kadar sahil kısmının beraberinde Iğdır, Van, Gaziantep, Elazığ ve Şırnak’a kadar lahana gönderiyoruz.” ifadesini kullandı.

Harız Mahallesi’nde rençperlik işleyen İbrahim Dursun Altınay de bu yıl 15 dekar alanda kelem yetiştirdiğini belirterek, “İki gündür kesime devam ediyoruz. Kelemi komisyonculara ve halcilere 2 liradan satıyoruz. Henüz öncesinde fiyatlar daha yüksekti, yeryüzü talepten yağlık eş fiyatlarında çöküntü oldu.” diyerek konuştu.

Share: