Alkollü açacak kullanırken yakalandı, “Amacımız yeterli açacak yok etmek değil” dedi

Aksaray’dahi alkollü şalter kullanırken polise yakalanan sürücü adeta değme aktarılma etil alkol aldığını itiraf edercesine, “Tıpkısı devir bunun başıma geleceğini biliyordum ustam” dedi. “Amacımız tam çevirici çekmek değil” diyen sürücü 0.83 promil alkollü çıkınca “Çok mu?” diyerek polis güçleri memuruna sordu. Polis Güçleri ve alkollü sürücünün ilginç diyaloğu anbean kameralara yansıdı.

Olay, Tacin Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı aplikasyon noktasında yaşandı. Kentte yaşayış ve güvenin sağlanması için Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uygulama özne İl Itimat Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi ve Trafik Tescil ve Bakı Şubesi ekipleri uygulama noktasına yaklaşan 42 RF 263 plakalı otomobili durdurdu. Yeterlilik ve müsaade kontrolünden geçirilen çoban Gaybubet G.’nin (39) çözme ve hareketlerinden şüphelenen polis ekipleri sürücüye alkol testi fethetmek istedi. Ispirto testini duyunca mütenevvi bahanelere sığınan güdücü ispirto metreyi üflememek üzere dakikalarca polis memurunu oyaladı.

“5 zaman bekleyip üfleyim, tıpkısı sürü maslahat yarar”

1 tane ispirto içtiğini belirterek etil alkol testine başlamak istemeyen sürücü, “1 lime bira içtim eve gidiyorum, üfleme falanca derken tıpkı güruh iş yarar. 5 an bekleyim o antlaşma öyle üfleyim abi. Sigara falanca bile içiyorum” dedi. Ayrımsız süre polis memurunu oyaladıktan bilahare alkol metreye üfleyen güdücü 0.83 promil alkollü imdi. Polis memurunun “0.83 promil alkollüsünüz” diye belirtmesi üzerine çoban “Haddinden Fazla mu?” diyerek polis memuruna sorarken, polis güçleri memuru ise sürücüye kanuni sınırların üstünde olduğunu anlattı.

“Amacımız ehliyetli komütatör örtmek değildi”

Matbuat mensuplarının “Sebep alkollü miftah kullanıyorsunuz?” sorusuna önce “Öyle baskı aynı istifham sordun kim” diye cümlesini tamamlayamayan sürücü konunun büyütüldüğünü anlatım etti. Alkollü güdücü ehliyetle alkolü bile karıştırarak, “Ağa, yeterli miftah koparmak değildi amacımız, evimize gidiyorduk, laf büyütüldü anlıyor musun? Az Buçuk henüz ayrıntılı girer misin? Çokça mu alkollü, birkaç mı alkollü diyerek” diye niteleyerek cevap verdi. Basın mensuplarının kamerasından tasalı olan alkollü çoban müşteri yüzünden iletişim kuramadığını belirterek, “Ama ağabey buradaki laf haddinden fazla farklı. Kamerayı yüzüme tutmuşsunuz ben sizinle bildirişim kuramıyorum şuan anlıyor musun” dedi.

“Ben kimseyi rahatsız etmek istemiyorum” dedi, aracını yöneltmek istemedi

Polis ekiplerince aracı yakınlarına gitmek istenen alkollü çoban aracını da başkasına yüklemek istemedi. Aramak istediğini tamlayan çoban polis güçleri memurlarına enteresan benzeri teklifte bulunarak, “Abi demincek ben az buçuk beklesem. Aplikasyon bittiği antlaşma, benim alkolüm yasalı sınırlara gelince arabaya binip gidebilir miyim abi? Çünkü ego kimseyi taciz etmek istemiyorum bu saatte” dedi. Polis Güçleri memurunun “Aracı otoparka çektirmek zorunda kalırım” ifadesi üstüne, “Anca imkânsız, o kadar vaktimiz bulunmayan diyorsunuz yani. Cezası ne büyüklüğünde abi? Ehliyeti alıyor musunuz?” diyerek sordu.

“Ayrımsız dönüş bunun başıma geleceğini biliyordum. Siz haddinden fazla abartıyorsunuz”

Ehliyetine umum konulacağını öğrenen çoban bu seferde polis memuruna bir başka teklifte bulundu. İlk kat yakalandığını belirten alkollü güdücü, “İlk seferde ceza ile olmuyor mu?” diyerek ehliyetini kaptırmak istemedi. Benzeri müddet sonradan kendisini görüntüleyen matbuat mensuplarına dönen alkollü çoban adeta her ahit alkollü çevirici kullandığını itiraf edercesine, “Ayrımsız çağ bunun başıma geleceğini biliyordum anlıyor musun ustam? Ama yani oluyor mu böyle? Kamerayı da yüzüme tutmuşun” dedi. Basın mensuplarının “Alkollü komütatör kullanmanız oluyor mu?” sorusuna ise yaptığı hatayı kabul ederek, “Olmuyor evet” dedi ve “O devir neden kullanıyorsun sorusuna ise “O gestalt bir molekül değil. Alışılagelen aldım, bir tane içtim eve gidiyordum. Siz haddinden fazla abarttınız olayı. Benim dosyam filan yok kim” diyerek konuştu.

“Ehliyetimi alırsanız ego pazara gidemem ki”

İşlemlerinin yapılması amacıyla polis güçleri memurlarının yanına revan alkollü çoban bu yol bile polis güçleri memurlarından kendisini affetmelerini istedi. 6 ay süreyle ehliyetine umum konulacağını öğrenen sürücü, “Abi şimdi ustalık sizde mi kalacak? Hangi kadar devamlı kalacak? Amma abi 6 ay süreyle ben o antlaşma pazara gidemem ki, bu lacerem olacak? Bunu lütfen düzeltelim. Zira ego pazara çıkıyorum. Bugün ego yazık yaptım amma sizde beni affederseniz köle bir daha yapmayacağım abi” dedi. Polis memurları ise alkollü sıfır güdücü belgeli bir yakanını çağırmasını isteyince, “Çağıracağım abi, birkaç önce anlattığımı dinledin değil mi abi? Arayım gelsin abi” dedi. Telefon kabul etmek üzere aracına gittiği tam basın mensuplarına, “Geliyor musun abi?” diye niteleyerek seslenen çoban araçta telefonunun bulamayınca bu öğün da matbuat mensuplarından telefon istedi.

“Zavadak yürekli üzere ilçe yapmadık, eve gidiyorduk”

2,5 yıl önce Antalya’bile 220 promil alkolle trafik kazası nâkil ve “Kırmızı ışıkta geçip bana zavadak vurdu, beni öldürmeye çalıştı. Korona virüsünden mı kaçıyorsun” diyen alkollü sürücüyü hatırlatan alkollü sürücü, “Abi hatırlıyor musun? beş altı biricik böyle çıkıyordu ya haberlere. Ben o yüzden çekiniyorum sana tepki gösteriyorum. Hatalı vukuf yani anlıyor musun? Anca zavadak dayı üzere değil abi, biz kaza falan yapmadık anlıyor musun? Eve gidiyorduk” diye kendini savunmaya çalıştı.

Sürücüye alkollü dil kullanmaktan bin 823 TL para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Trafikten men edilen uzlaştırıcı otoparka çekilen güdücü ifadesi içerlemek için Polis Güçleri Merkezi Amirliğine götürüldü. – AKSARAY

Share: