AK Parti’li Dağ, CHP’nin e-Ticaret’e yönelik kanunun ara sıra maddelerinin iptali üzere AYM’ye başvurmasını eleştirdi

DÜRÜST Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Çığlık, CHP’nin Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Için Kanunun bazı maddelerinin iptali için Kanunuesasi Mahkemesine (AYM) başvurmasını eleştirdi.

Dağ, Divan’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgını sürecinde parçalanmamış dünyada olduğu kabil Türkiye’birlikte birlikte aksata alışkanlıklarında tıpkı değişim yaşandığına belen etti.

Bu değişimin geçen sene Türkiye’da elektronik ticarete (e-Tecim) yüzde 69’luk aynı artış ile 400 bilyon lira hacme ulaşmasına hastalık olduğunu aktaran Üzücü, e-Ticaret’in bu yıl böylecene ise yüzde 40 artım göstereceği ve ticari hacminin 560 milyar liraya ulaşacağının öngörüldüğünü belirtti.

e-Ticaret’te haksız rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçerek pazara kullanılmamış aktörlerin girişini kolaylaştırmak, pazarın tartılı ve dimdik büyümesini tedarik etmek amacıyla geçmiş imza sahibi olduğu Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Karşı Kanunda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni hazırladıklarını ve TBMM’ye sunduklarını anımsatan Zehir, teklifin komisyona geldiği günden itibaren cemi siyasi partilerin temsilcileri tarafından desteklendiğini anımsattı.

CHP’li milletvekillerinin bile teklifi desteklediğine belen fail Şiddetli, “CHP milletvekilleri bu düzenlemeyi savunmuş, izin vermiş, ‘namuslu, yerli, nitelikli, emperyalizme ve tekellere karşı uğraş açan milli bir kanun’ adına nitelemiştir.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay’ın birlikte yasa teklifini onayladığı ifadeleri içeren Divan konuşmasını izleten Kötü, bazen CHP’li milletvekillerinin birlikte sosyal medyada düzenlemenin olumlu olduğu ve geçmesi için var güçleriyle savaş edeceklerine dair paylaşımlar yaptığına dikkati çekti.

DÜRÜST Öğür Genel Başkan Yardımcısı Keder, şunları kaydetti:

“Genel Kurul’da yapılan müzakerat neticesinde oylamada 308 milletvekilinden 307’si ‘kabul’, biri ise ‘çekimser’ rey kullanmış aranjman Umumi Kurul’dan alkışlar eşliğinde rey birliğiyle geçmiştir. Genel Kurul’da grubu olan hep siyasal partiler, düzenlemeyi desteklemiş, kanuna olan katkısından muhit Tecim Bakanımız Mehmet Muş’a de teşekkür etmişlerdir. CHP, hep bu müspet havadan, düzenlemenin yasalaşmasından bilahare çark etmiş hem komisyonda hem üstelik Umumi Kurul’dahi desteklediği düzenlemenin iptali için Temel Mahkemesine başvuru yapmıştır. Cumhuriyet Halk Partisinin bu hususta sergilediği biçimci kamu namına benzeri çelişkiyi ve tutarsızlığı göstermektedir. Bu gösteri, CHP’nin Türkiye siyasetindeki umumi ahvalinin bile benzeri yansımasıdır.”

“CHP Kanunuesasi Mahkemesine 3 istida verdi”

CHP’nin Kanunuesasi Mahkemesine, kanunun bazı maddelerinin iptali amacıyla toplamda 3 arzuhâl verdiğini kaydeden Kötü, önceki iki dilekçenin yasal sürenin bitimine 3 gün kala, üçüncü dilekçenin ise kanuni sürenin son gününde Anayasa Mahkemesine verildiğini aktardı.

Üzücü, CHP’ye “yasa teklifi görüşmeleri esnasında ‘Getirim çeteleri bu kanunu engelliyor’ diye niteleyerek kanun teklifinin çıkması için ceht harcayan CHP’liler, aradan sabık süreçte ne oldu üstelik kanunuesasi mahkemesine fesih başvurusunda bulunmuşlardır? Yoksa CHP, kendi nitelendirmeleriyle ‘rant çetelerine’ boyun mu eğmiştir? Rant çeteleri geçmiş iki dilekçeyi beğenmemiş midir birlikte üçüncü dilekçeyi verdirmiştir? Düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine transfer işinin arkasında bu şirketin şekil çalışmalarının etkisi ergin mudur?” sorularını yöneltti.

Kanunun iptali amacıyla Esas Mahkemesine başvuru talimatını CHP’li milletvekillerine CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun verdiğini sav eden Izdırap, şu ifadeleri kullandı:

“Kılıçdaroğlu kendi grubunu da karşısına alarak e-Ticaret’te tekelleşmeyi önlemeyi amaçlayan bu kanunun iptali için neden çaba harcamaktadır? Yoksa esasen CHP’lilerin tabiriyle ‘Getirim çeteleri’ Kılıçdaroğlu’na mı ulaşmıştır? Bu itiraz başvurusunu Kılıçdaroğlu’nun kulağına kim fısıldamıştır? Kavim İttifakı ortağı İYİ Fırka bunun neresindedir? Yasa görüşmeleri sırasında CHP grubunun ‘evcil ve milli’ ayrımsız yasa kendisine nitelendirdiği bu düzenlemeyi, Kılıçdaroğlu sebep AYM’ye götürme talimatı vermiş ve fesih ettirmeye çalışmaktadır? Kılıçdaroğlu, bu itiraz başvurusuyla Türkiye’de e-Tecim’teki tekelleşmeyi elan dahi kışkırtmak mi istemektedir? Kanuna ‘evet’ diyen 52 CHP saylav tıpkı zamanda başvuru dilekçesine de imza atmıştır. Kılıçdaroğlu bu talimatla 52 milletvekilinin yasama iradelerine da tutu koymuştur.”

Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan Incitici, “Bu konuda kamuoyuna izahatta yatmak zorundasınız.” dedi.

Bir matbuat mensubunun Anayasa Mahkemesine götürülen maddeyi sorması üstüne Incitici, “Anayasa Mahkemesine götürdüğü husus hususi lisansla ilişik çağ, o bile e-Tecim’in esas olan özellik. Hele o madenin anayasa mahkemesine götürülmüş olması de bizim amacıyla manalı.” diye niteleyerek konuştu.

Share: