Adana’da polis boğulma olaylarına açıktan kumandalı duygusal simidiyle engelleme ediyor

Adana Inanma Müdürlüğü Esirgeme Büro Müdürlüğü Sualtı Kol Amirliği ekipleri, uzaktan kumandalı can simidi ile boğulma olaylarına yer acul şekilde engelleme ediyor.

Açıktan kumandalı cankurtaran simidi, boğulma vakalarına müdahalenin birlikte yüzme yarışları ile Seyhan Nehri’nde planlı etkinliklerin düzenlilik tedbirlerinde dahi kullanılıyor.

Yaklaşık ağırlığı 13,8 kilo olan ve suda 4-6 metre/saniye hemencek akıntı edebilen alarga kumandalı can simitleri, 200 kilogram civarında yük taşıyabiliyor.

“Kardan, yağmurdan, rüzgardan etkilenmiyor”

Gemi adamı polis memuru Oğuzhan Sefahat Mete, AA muhabirine, açıktan kumandalı can simidini 2021 yılından itibaren etkili şekilde kullandıklarını söyledi.

Mete, “Açıktan kumandası var. Kayalık, sığ, teknenin giremediği alanlarda bu cihazı gönderiyoruz ve yeryüzü etkin şekilde can kurtarmayı sağlıyoruz.” dedi.

Can simidinin gark olaylarına çabuk müdahalenin yanında polis kurbağa adamların birey güvenliğini üstelik sağladığını dile getiren Mete, Emniyet teşkilatının teknolojik gelişmeleri yakından izleme ettiğini belirtti.

Mete, dünyanın birçok yerinde bu cihazın kullanıldığına belen ederek, “Suda temevvüç ve rüzgar kabilinden olaylarla karşılaştığımızda bu aygıt çok hareketli oluyor. Kardan, yağmurdan, rüzgardan etkilenmiyor. Elektrikli, tamamen çevreci ve sonuç teknoloji ürünü. Bu maşa hava şartlarında soğukta, karda, kışta balık adam arkadaşlarımızın duygusal güvenliğini bile sağlıyor. Amacımız arz deli dolu ve verimli şekilde insanları kurtarmak. Zamanla yarışıyoruz bu sebeple genişlik etken ve aceleci cihaz olan engin kumandalı can simidini kullanmaktayız. Hayvanları de bununla kurtarabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız özellikle temassız engelleme”

Polis Güçleri balık adam Oktay Utanmaz da dalgıcın girmekte zorlandığı sularda engin kumandalı birey simidini kullandıklarını anlattı.

Can simitleriyle temassız müdahale imkanı sağlandığına dikkati calip Yalaka, şunları söyledi:

“Vatandaş bilincini kaybetmiş oluyor ve apışık düşüyor. O esnada sarıldığı ant sizi tehlikeye atıyor. Amacımız önceki başta temassız müdahale. Uzaktan kumandalı birey simidini vatandaşımıza hızlı şekilde gönderip kumanda ile kendimize akıllıcasına çekiyoruz. Bu cihaz tekneyle yanaşamadığımız sığ ve kayalık bölgelerde yarar sağlıyor. Henüz sonraları balık adam arkadaşlarımız müdahale ediyor.”

Share: