Adana’da Akdeniz sonuç sineğine karşı savaş değerlendirildi

Adana’dahi kamu alım kuruluşları ve üreticilerin Akdeniz meyve sineğine karşı yürüttükleri mücadelenin son durumu planlı toplantıyla değerlendirildi.

Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Akif Kansu Güruh Salonu’nda düzenlenen “Akdeniz meyve sineği ile mücadelede akıbet gelişmeler” toplantısında, kentte bu zararlıya karşı mücadelede ağır tıpkısı koordinasyon olduğunu söyledi.

Herkesin mücadeleye ulama verdiğini tamlayan Elban, şöyle devam etti:

“Akdeniz kâr sineğine karşı bir farkındalık oluşmuş durumda. Sevgili, kullanılmayan meyvelerin kontrolsüz şekilde alana bırakılmasından kaynaklanıyor. Bizim temas şeyden evvel buraya yoğunlaşmamız gerekecek. Kaynağında meyvelerin toplanması, kullanılmayanların akla yatkın şekilde toprağa gömülmesi ve bu işle ilişkin paketleme eden, toptan pazarlayanların dahi atıkları bırakmasının sağlanması gerekiyor.”

Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Uca Uğurlu dahi bakanlığın desteğiyle zararlıya alın mücadelenin ivme kazandığını ifade etti.

Zararlıya alın sunulan mücadeleyi anlatan Tekin, “Mecmu tuzaklardan alınan ortalamalarda tıpkı tuzağa düşen sinek sayısı 4’e büyüklüğünde düştü. Orak Ayı ayının başında bazen tuzaklarda 1000’e doğru sayılar vardı. Yapılan savaşım ile bu ayla geldi.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra katılımcılara Akdeniz sonuç sineği ile mücadelede etkin yöntemler üzerine yemek yapıldı.

Toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Makul, kültür mühendisleri ve öğrenciler katıldı.Share: