ABD’den Türkiye ile gerilimi tırmandıracak tıpkısı girişim daha! Küçük Asya askerlerine eğitim bilimi verecekler

Kıbrıs adasındaki ruh bitmeme ediyor. BENDE, 2023 finansal yılı üzere Güney Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’ne (GKRY) müteveccih cebe ambargosunu kaldırmasının peşi sıra demincek bile Rum askerlerini eğitecek.

HUSUSI EĞİTİM PROGRAMINA DAHİL ETTİLER

BENDE Savunma Bakanlığı, Kıbrıslı Rumları bozuk Varşova Paktı ülkelerine uyguladığı hususi terbiye ve işbirliği programına karışma etti. Küçük Asya Savunma Bakanı Haralambos Petridis ise yetişek ve işbirliği programına alınmaktan balaban memnuniyet duyduklarını söyledi. Petridis, ”Amerikan ordusu ile ciddi işbirliğini derinleştiren yüce tıpkı etap atıldı. İşbirliğimiz daim gelişecek” dedi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDULAR

New Jersey Ulusal Muhafızlık Bürosu Pentagon’a, Cenup Kıbrıs Rum Kesimi ile askeri işbirliği beğenmek için başvuruda bulundu. Pentagon ise bu başvuruyu kabul etti. Başvurunun kabulü sonrası Senato İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez eyaletteki 7 gayrı Kongre üyesi ile bu arada, Millî Reji Kolcusu Bürosu Ciddi Planlar ve Yöntem Direktörü Ferik Randolph Staudenraus’a kitap yazdı. Bu mektupta başvuruyu hayat dolu bir şekilde desteklerini belirtti.

Mektupta, Ulusal Muhafız Bürosu Mehabet Ortaklığı programının, acun çapında ABD Güvenlik işbirlikleri üzere muhteşem aynı anahtar olduğunu, Millî Reji Kolcusu güçlerinin, dünya genelinde 85 ortaklığı ile 6 coğrafi bölgede bulunduğunun altı çizildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEPKİ GÖSTERDİ

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan de konuya ilişkin açıklama geldi. Bakanlık, KUL’nin Cenup Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’ni programa dahil etmesini kınadı.Share: