24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde 1500 Öğretmenle Bire Bir Araya Gelen İmamoğlu: Toplumun İhtiyaç Duyduğu Alanlara Dokunmaya Bitmeme Edeceğiz

Marifet: OKTAY YILDIRIM/ Müşteri: SADIST KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde, çekicilik çalışanı 1500 eğitimciyle benzeri araya geldi. Enstitü İstanbul İSMEK’in 36 ilçede, toplanmış 143 yetişek merkezinde İstanbullulara hizmet verdiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Başta kadınlar başlamak amacıyla, vatandaşlarımıza; yabancı dillerden bilişime, halk sanatlarından zatî gelişime, gastronomiden çizge tasarıma kadar bir nice alanda, 250 binden fazla kişiye, karşı karşıya ve uzaktan eğitimler veren, haddinden fazla kızıl benzeri kurumuz. Enstitü İstanbul İSMEK’i, hep birlikte çok elan ilerilere taşımayı amaçlıyoruz. Toplumun ihtiyaç duyduğu ne müstevi var ise, hangi bilgelik edinimi ihtiyacı var ise, o alanlara dokunmaya devam edeceğiz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde Enstitü İstanbul İSMEK, İBB Ders Atölyeleri, Gençlik Ofisleri ve Uygulayım Bilimi Atölyelerinden eğitmenlik eden öğretmenlerle akşam yemeğinde ayrımsız araya geldi. İmamoğlu, Yenikapı Dr. Mimar Eder Topbaş Gösteri ve Müzakere Merkezi’nde tahminî 1500 öğretmene tıpkısı müşavere yaptı. Öğretmenliğin hayatın önceki anından itibaren başlayan kutsi tıpkısı proses olduğunu belirten İmamoğlu şunları söyledi:

“EĞİTİM EKSİKLİĞİ, BİRÇOK KÖTÜLÜĞÜN ZEMİNİNİ OLUŞTURUYOR: Zira dünyadaki yeryüzü zer şeylerin başında bilginin olduğunu hepimiz biliyoruz. Devir boyunca vukuf, toplumların gelişiminde, geleceğe ilerlemesinde haddinden fazla şişman tumturak oynamıştır. Eğer insanlık; bilgiyi paylaşamıyor, birbirine aktaramıyor, bir başkasına öğretemiyorsa, aha bugün bulunduğumuz içtima inanın ki haddinden fazla daha gerisinde olurduk.  Yetişek eksikliğinin can olarak insanın kendisine, ortaklaşa anlamda dahi toplumun tümüne zararları olacak. Yetişek eksikliği, ne yazık ki birçok kötülüklerin, vahşetin, bir zamanda o cins sorunların zeminini oluşturuyor. bu haysiyetle tığ, bilginin paylaşılmasını, bilginin en son seviyede insanlarımıza aktarılmasını uydurmak üstüne Türkiye’nin bildirme mesul kurumlarının başında geliyoruz. Zira bizler, İstanbul’dahi 16 milyon insanımıza bakım ediyoruz. bu bakımdan İstanbul’umuzun ve İstanbulluların ihtiyacına çevrik hizmet arz üstüne, üyesi olduğunuz, bire bir parçası olduğunuz Enstitü İstanbul İSMEK kurumumuzun bile sorumluluğu, oldukça kutsal tıpkısı sorumluluktur.

HANGİ BİLGİ EDİNİMİ İHTİYACI VAR İSE O ALANLARA DOKUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Enstitü İstanbul İSMEK kurslarından ağırlıklı kendisine kadınların yararlandığını gözlemliyorum. Kadınların patika edinmesine, güçlenmesine, ekonomiye katılmasına de çok zer, bana göre çok manevi tıpkısı bindi sunmuş oluyorsunuz. Bu da bizim için ayrı bire bir mutluluk. Eğer tıpkısı toplumda kadının istihdama katılımı yeteri seviyede değilse, kadın, özellikle şehir yaşamına dahil olduktan sonraları üretimi dahi yeterince kortej sahibi değilse, o ortamda, o kentlerde sosyal refahı ve mutluluğu art seviyeye taşımamız benzer değil. O bakımdan; 36 ilçede, hep 143 terbiye merkezinde, Enstitü İstanbul İSMEK grubu içerisinde, özellikle kadınlar atılmak amacıyla, vatandaşlarımıza yabancı dillerden bilişime, halk sanatlarından şahsi gelişime, gastronomiden grafik tasarıma kadar birçok alanda, 250 binden fazla kişiye, karşı karşıya ve engin eğitimler veren, haddinden fazla zer bire bir kurumuz. Enstitü İstanbul İSMEK’i, hep alay malay haddinden fazla henüz ilerilere taşımayı amaçlıyoruz. Toplumun gerekseme duyduğu hangi düz var ise, hangi hikmet edinimi ihtiyacı var ise, o alanlara dokunmaya bitmeme edeceğiz.

BEN HİÇBİR DEVIR ÖĞRETMENLERİMİ UNUTMUYORUM: Tıpkısı insanın hayatına, ailesinden bilahare bildirme fazla dokunan kişiler öğretmenlerdir. Bana benzeri harf öğretenin kölesi olurum, diyen Hazreti Ali’nin o domuzuna tarifi gibi, hepimizi arz etraflıca etkileyen öğretmenlerimizi tek devir unutmayız. Ben, tek antlaşma öğretmenlerimi unutmuyorum. Seçme zaman minnetle eloğlu ediyorum. İyi kim varlar. Sizler dahi anca yapıyorsunuz. Dolayısıyla sizleri birlikte özge edecek, sizleri dahi unutmayacak öğrencilerinizin olduğunu hiçbir antlaşma unutmayın. Başta şehit öğretmenlerimizi tesmiye etmek istiyorum. Ne efsus ki yıldırı saldırılarında hayatını kaybeden, şehit öğretmenlerimizi minnetle, şükranla adlandırmak istiyorum. Tabii iyicene Cumhuriyet’imizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başöğretmeni Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü birlikte hepinizin nezdinde minnetle özge emreylemek istiyorum. Yetişek, yer mehabetli konumuzdur. Konumumuz hangi olursa olsun, ülkemizin terbiye seviyesini en üst seviyeye sarmak üzere, yeryüzü okkalı çalışmaları hayatımız süresince sürdüreceğimize, hepinizin emniyetli olmasını istiyor, hepinizin ailelerine selamlarımı iletiyorum. Çocuklarınıza, eşlerinize, annelerinize, babalarınıza, hepinize esenleme, görelik ve saygılarımı iletiyorum”

İmamoğlu, konuşmasının böylelikle  iş arkadaşlarıyla anı fotoğrafları çektirdi.

Share: