ZAKKUM, ŞARKILARINI SMA’LI YASMİN ELİF İÇİN SESLENDİRECEK

ADANA’da işlek, april ayında İstanbul’dan tedaviden dönerken kendisini haiz ambulansın kontrolden çıkıp devrilmesi sonucu ölümden dönen SMA hastası 11 maaş Yasmin Elif Salman üzere Zakkum grubu 30 Eylül’de konser verecek. Şarkılarını minik Yasmin amacıyla seslendirecek olan Ağı Ağacı’un konserinden elde edilecek gelirin bütünü ‘zolgensma’ geniş tedavisi için başlatılan yardım kampanyasına aktarılacak.

Sarıçam ilçesinde kıpırdak kurye Vedat (24) ile ev hanımı Ayça Salman (22) çiftinin önceki çocukları 11 maaş Yasmin Elif’e, 40 günlükken hareketlerinin yavaşlaması üzerine götürüldüğü hastanede Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Çeşit-1 ölümsek adale hastalığı teşhisi konuldu. Parasız spinraza tedavisi sürerken tıpkı süre sonradan çağ almakta gravite çekince hastaneye kaldırılan Yasmin Elif’e, cerrahi müdahale edilerek 4 aylıkken trakeostomi (içki borusuna tıbbi amaçlarla cezaevi açılması) açıldı. Bu süreçte entübe edilen süt kuzusu, 65 dönme ağırbaşlı bakımda hayat savaşı verdi. Bu savaşı kazanıp taburcu olan Yasmin Elif çağa, evde makinelere bağlandı.

AMBULANS KAZASI GEÇİRDİ

Tedavisi için İstanbul’a götürülen Yasmin, 26 Nisan haset ise kendisini taşıyan hususi ambulansın eve ahit yolunda kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu nazik coşkunluk atlattı. Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde esasen aheste bakıma alınan ve daha sonraları Adana’ya atıf edilen Yasmin, hayata tutunmayı başardı. kimi vakit enfeksiyon dolayısıyla riske giren Yasmin çağa, 7 kat ağırbaşlı bakımda otama gördü. Gitmek amacıyla mücadelesini bırakmayan Yasmin’e kaslarını geliştirmesi amacıyla evde hikmet otama çalışmaları başlatıldı. Bu süreçte ‘zolgensma’ jen tedavisine ulaşmayı bekleyen Yasmin’in il onaylı başlatılan arkalama kampanyası ise yüzde 36’ya ulaştı.

ZAKKUM’DAN YARDIM KONSERİ

24 Eylül günü 1 yaşına girecek minik kızın kampanyasının yüzde 50’ye ulaşmasını hedefleyen ailesi, Ağı Ağacı grubunun menajeri ile görüştü. Kadro, marazlı süt kuzusu üzere ‘Biz seni temas sevmedik kim Yasmin’ adıyla Adana’da yardım konseri tevhit etti. Şarkılarını Yasmin üzere seslendirecek olan Zakkum, 30 Eylül Cuma günü Mimar Sinan Celi Çekicilik Tiyatrosu’nda sevenleri ile buluşacak. 100 TL olan biletler Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları gişelerinden satın alınabilecek.

TEK MURAT EVLADIMIZI YAŞATABİLMEK

Konserinden elde edilen gelirin tamamının kampanyaya aktarılacağını tamlayan Hilal Salman, yegâne amacının evladını yaşatabilmek olduğunu söyledi. Salman, “Benim evladım ölüyor. Yaklaşık aynı yıldır ölümle dirim arasındaki o ince çizgide savaş ediyor. İnsanın evladı ile sınanması haddinden fazla ağırlık. Zolgensma jen tedavisi için başlattığımız valilik onaylı kampanyamızı tamamlayabilmemiz üzere herkesin desteğine talibiz. ‘Bir bilet, benzeri dem’ dedik ve herkesi konserimize bekliyoruz” diye konuştuShare: