Yurtta hava raporu

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun geneli parçalı yer meydan çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Veli, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Şarki Küçük Asya’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve düz yer gök gürültülü boğanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda sağlam; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde yerli kendisine çok sağlam ve dağ, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve mağrip kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, şimal, çöz ve batı kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, değişik yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şarki kesimlerinde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette; Marmara ile Şimal Veli kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın maşrık çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden akva ve bodur mütemadi fırtına (40-70 vadi düz 80 km/sa) şeklinde esecek. Gâh illerde beklenen gelgel durumuyla günün genişlik erdemli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, sağanak, meydan düz gök curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde yerel görünmek üzere sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çokça bulutlanmış, espaslı boğanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve birkaç bulutlanmış 26

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, fasılalı bora ve vadi yer gök gürültülü bora yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve çok bulutlanmış, aralıklı bora ve düz meydan asuman gürültülü bora yağışlı 25

Samsun: Modüler ve çok bulutlanmış, boğanak yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çokça bulutlu, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, bora ve gök ses bora yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış boğanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: