Yurdun genelini etkisi altına kayran yağışlar cumaya kadar sürecek

Yurtta tanıdık yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyinde geceleyin saatlerine kadar akva yerine devam edeceği, cuma namazı gününe büyüklüğünde ülkenin büyük bire bir bölümünde etkisini sürdüreceği bildirildi.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Gelgel Tahmin Uzmanı Mecnunca Şahbaz, AA muhabirine, haftalık gelgel durumuna ilgilendiren bilgi verdi.

Yurdun dünden itibaren yağışlı havanın etkisi altında olduğunu tamlayan Şahbaz, bugün akva yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusunda geceleyin saatlerine kadar süreceğini tabir etti.

Yarından itibaren Ibik Veli, Uşak çevreleri, Denizli’nin batısında yağışların domestik adına akva olmasının beklendiğini tamlayan Şahbaz, ” Marmara’nın güneyinde yağışlar bitmeme edecek. İç Küçük Asya’da Eskişehir ile Ankara’nın yıldız ve mağrip ilçeleri ile Antalya çevresi, Isparta ve Burdur’un gün doğusu kesimlerinde yağışların sağlam olacağını hesap ediyoruz.” diye konuştu.

Şahbaz, Antalya’nın şehir merkezi, Manavgat kesimlerinde yerel sağlam bitmeme eden yağışların, erte akşam ezanı hafifleyeceğini, ferda akşam saatlerinden itibaren ise yeniden kuvvetleneceğini söyledi.

“Hafta sonu sıcaklıklar mevsim normallerinin konusunda çıkma”

Yağışların artık bora, Şarki Anadolu ve Gün Batısı Karadeniz’in faziletli kesimlerinde ise karla anlaşılmaz baran ve kar şeklinde olmasının beklendiğini bildiren Şahbaz, şu bilgileri verdi:

“Yağışlı gelgel perşembe haset sonuna büyüklüğünde sürecek. Cumadan itibaren yağışlar yurdun genelini infirak etse üstelik Marmara’nın yıldız kesimlerinde ve Karadeniz çevrelerinde bitmeme edecek. Yağışla birlikte sıcaklıkta bir cirim sukut var amma mevsim normallerinin altına düşmesini beklemiyoruz. Perşembe gününden itibaren yağışlı dizge etkisini azalttıktan sonraları sıcaklıkların gine mevsim normallerinin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Hafta sonu mevsim normallerinin üstünde ayrımsız alaz olacağını öngörüyoruz. Umumi kendisine mevsim normallerinin 2 ila 4 evre, yer düzlük 8 kademe üstünde sıcaklıklar bekliyoruz.”

“Pazardan itibaren yıpranmamış yağışlı çekicilik sistemine girilecek”

Şahbaz, yurdun veriş haset akşam saatlerinden itibaren Marmara’dan başlayarak, yeni bire bir yağışlı gelgel sistemine gireceğini bildirdi.

Vatandaşları münebbih Şahbaz, başat, feyezan, kıyı kesimlerde sebep riski, yağış takkadak sağlam rüzgara cebin müdebbir ve dikkatli olunmasını istedi.

Share: