Yüksel Özkan: Balkan Camiası Yerine, Atatürk’ün Emanet Ettiği Cumhuriyet’i Hangi Pahasına Olursa Olsun Koruyacağız

Balkan Göçmenleri Ekin ve Tesanüt Derneği’nin (BALGÖÇ) İzmir’da düzenlediği 9. Balkan Şenliği’hangi katılan CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Biz, Balkan camiası adına seçkin ant iki gökçe gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye da bitmeme edeceğiz. Atatürk’ün emanet ettiği Cumhuriyet’i hangi pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

Gaziemir Sarnıç Piknik Alanı’nda geri akşam düzenlenen 9. Balkan Şenliği’hangi, CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Milletvekili Yüksel Özkan’ın yanında CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Gaziemir Şehremini Halil Arda, Menderes Uray Başkanvekili Erkan Özkan, BALGÖÇ Başkanı Abdürrahim Nursoy, CHP İzmir Balkan Masası sorumlusu Büyüklük Esrar, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası sorumlusu Sulh Özreçber ile yurttaşlar katıldı.

Halk oyunları gösterilerinin dahi yapıldığı şenlikte, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun selamını ileterek konuşmasına başlayan Yüksel Özkan, şunları söyledi:

“Pandemiden bilahare yine heyecan içindeyiz. Bu ilişki ve kardeşlik, elden İzmir’e ve ülkemize değil, Balkanlar’a de tıpkısı mesajdır. Hak ve Özgürlükler Partimizin önünde balaban sınav var; 2 Teşrinievvel… Seçkin ahit olduğu kadar Bulgaristan’birlikte hareketli, çifte vatandaşlığı bulunan yüz binleri bulan kardeşlerimiz tercihlerini kullanacak. 2 Ilk Teşrin’den sonraları Bulgaristan’daki politik müphemiyet ortadan kalkacaktır. Ateş Parçası ayrımsız siyasi temsiliyet sonrası hükümette açacak aynı öğür olacağından şüphemiz bulunmayan. Bütün bu arada benzeri hedef belirledik. Bu gaye, bize celil alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi vasiyetidir. Bu birlikte Türk dünyasının birliği ve beraberliğidir. Buna ihtiyacımız var.”

TUNÇ SOYER’E DESTEK VERDİ

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşması AKP yöneticileri aracılığıyla eleştirilen Tunç Soyer’e destek veren Yüksel Özkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutladık. Kentlerin kurtuluşunun kutlanmasının akıllıca olmadığını, ‘İzmir’in kurtuluşunda mermi mu sıkıldı’ diyen bir şahsiyeti Türkiye Şişman Millet Meclisi Başkanı yaptık. Yetmedi, yıllardır Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e küfreden, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen tarihçinin ayağına gittik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Diyanet’in başkanı, bu zatı ziyaret etti. Ölümünden bilahare utanmadan martir kanlarıyla yaş hıyanet bayrağımızı tabutuna sardık. Bu zihniyeti kınıyorum. Çünkü tığ, Balkan camiası namına temas ant çift mavi gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye de devam edeceğiz. Dirilik ettiği Cumhuriyet’i hangi pahasına olursa olsun korumaya devam edeceğiz. Çanakkale Zaferi’nde yüz binlerce şehit verdik. ‘Çanakkale geçilmez’ dedik. Hangi efsus ki henüz sonra İstanbul nehiy edildi. İşgal güçlerinin gemileri Dolmabahçe’nin karşısına çipo attığında buna ağızsız küsurat çevreler ve Osmanlı Bandosu, kendisini Fatih Sultan Mehmet zanneden Fransız generaline esenleme verdi. Atı ürktü diye ‘Sus’ diyen bu isim, Osmanlı Bandosu’nu susturdu. Bu çevreler, delalet ve dalgı süresince değil miydi? Desise zarfında değil miydi? İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl kutlamalarında Büyükşehir Şehremini’mızın sözlerini çarpıtıp bundan politik getirim umanlar beyhude uğraşmasın. Boşuna sosyal medyada trolleri ile kampanya düzenlemesin. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, nazik bire bir ateş içinde o gemilerin arasından geçe yaverine der ki ‘Tığ Çanakkale’bile beniz binlerce şehidi bunun üzere mi verdik, geldikleri gibi gidecekler’. Evet, geldikleri gibi gittiler. Koşarak, kaçarak gittiler.

“ATATÜRK SUNMA IRI HEMŞERİMİZ”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Bursa nehiy edildiğinde kürsüye yağız tıpkı örtü koyar. Bursa işgali ortadan kalkana kadar bu sıçandişi ortadan kalkmaz. Bize siyasal vasiyeti olan, emaneti olan Cumhuriyet’imizin tekmil değerlerine yıllardır topluluk çıktık. Osmanlı cephelerinde bir nice yerde savaşmış, Kurtuluş Savaşı’nda uğraş vermiş İsmail Çavuş’un torunu kendisine sizlere sesleniyorum. ‘Atatürk ayrımsız Osmanlı subayı değil miydi’ diyorlar. Evet, Osmanlı subayıydı. Herhangi Bir cephede savaştı. Bulunmayan reşit Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden gündeş bir Türkiye Cumhuriyeti kurdu. Etkili ve eksiksiz dünyanın akseptans ettiği önder Mustafa Kemal Atatürk, yeryüzü balaban hemşerimiz. Onun bıraktığı mirasa eş çıkacağımıza, Balkan camiası olarak yemin ettik, ahit ediyoruz.”

“BU ŞENLİKLER NİCE OLSUN”

CHP İzmir Mebus Kamil Okyay Sındır ise şunları söyledi:

“Şişman önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ‘Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır’ der. Muazzez hatıralara ürkmek istihbar etmek, dayanışmak, çabucak olmak ve geleceğe o dayanışma ruhuyla yol akın etmek hepimizin asli görevi. Bu bayram yemeden içmeden Bulgaristan göçmenlerinin katılımı değil, o coğrafyadan gelen herkesin olduğu bir şölen. Ekmeğimizi, lokmamızı, tuzumuzu, muhabbetimizi paylaştığımız, hepsinden önemlisi kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlendirdiğimiz bu şenlikler nice olsun.”Share: