Yozgatlı İsmail Mahirane, Zooloji İçin Yaptığı Tongurdakları Yurdun Seçme Yöresine Gönderiyor

Yozgat’ta 50 sene bisiklet tamirciliği yaptıktan sonradan hayvan bilimi üzere ahali yapımı “tongurdak” ve kampana üretmeye başlayan idareci İsmail Kuraner, bunları 50 civarında ile gönderdiğini söyledi. Tongurdaklar, boyunlarına bağlandığı gerçekten başlangıç ve kocabaş hayvanların doğada kaybolmalarını önleyerek, çobanın sürüyü kontrol etmesini sağlıyor.

Yozgat’ta 1968 yılından itibaren çiftteker tamirciliği yaparak geçimini sağlayan İsmail Kuraner (62), yersiz zamanlarda yaptığı ahşap oymaların arkası sıra ziynet eşyaları üretimi, maketler üstelik yapıp, pazara sundu. Serencam yıllarda ise, yaylarda otlatılarak beslenilen hayvancılığın namevcut olması zımnında vaktiyle kol üretimlerin yapıldığı hayvanlara takılan tongurdak, çan ve zil imalatına başlayan Kuraner, ilk Yozgat’tan mevrut talepleri karşılamaya başladı, şimdi yurdun farklı bölgelerinden dahi sipariş aldığını söyledi.

“BUNUN SESİ 5 KİLOMETRE GARANTİ”

Kuraner, yaptığı çanların 10 kilometre uzaklıktan duyulduğunu, çanına bakarak günden iki üç çıngı yapabildiğini, siparişlere yetişmeye çalıştığını aktardı. Yozgat genelinde elden kendisinin kampana ürettiğini tabir eden Kuraner, birçok meslekte olduğu kadar kendisinin da şakirt yetiştirme şansının olmadığını, öz çocukları karışma çoğu kişinin halk sanatlarını seçmediğini söyledi. Kuraner, “Bisikletciliği bıraktık el sanatlarına daldık. Ondan sonra koyun tongırdaklarına başladık. Bunları ben Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderiyorum, Yozgat dövmesi Türkiye’dahi biricik. Bunun sesi 5 kilometre güvence ama 10 kilometreden sesi dirimsel” dedi.

“BUNDAN 10 KESIM TAK CANAVAR SELAM VERMEZ”

“Bunu meraklısı ayrı ayrımsız şeydir. Bu hukuk düşmanlıktır. Dostuna ayrı bir selam, düşmanı ayrı ayrımsız selam çakar bu gürültülü” diyen Kuraner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar çobanı ayıktırır. Çoban tongırdak dinlemez dinletir. Bu çok uzaklara gider. Aynı üstelik bunun yanına canavar gelmez. Bundan 10 lime tak canavar esenleme vermez. Canavar banko koyunun düşmanı. Bunun sesinden huylanır ama hazır yapımlar tabi ki 300 metrelik demiyorum. Bu 5 kilometre garanti diyorum. Bu yavru oyuncağı değil. Bu Türkiye’dahi yegâne olan hanek, yalnız çekiç ile yapılır bu. Presi bulunmayan hoppadak çekiç. Onun amacıyla Türkiye’dahi benimki kadar yazıp birlikte 5 kilometre güvence on paralık kimse diyemez çünkü tartısı muhtemelen bunun. Benim yaptığım hafif peki. Punto kaynağımız var, onula yaparız. Türkiye’da yegâne diyorum, interneti gez kimse yazamaz, 5 kilometre garanti diye niteleyerek. Tahsis Etmek heybetli, dizge yapıyor ama yazamaz. Bu Yozgat dövmesidir.”

Share: