Yozgat’ın Ormanlık Alanları, Tabiat Sporu Yapanların Gözdesi Oldu

Türkiye’nin önce milli parkı Yozgat Çamlığı başta gelmek için, Aydıncık ilçesindeki Kazankaya kanyonu ile Çayıralan, Akdağmadeni, Saraykent, Kadışehri, Çekerek, Aydıncık ilçelerini havi ormanlık alanlar, natür sporuyla ilgilenenlerin ilişki odağı oldu. Sonuç yıllarda yer illerden mevrut huy sporları ve trekking kulübü üyelerine evcil sporcular bile dahil olarak tabiat sporları etkinliklerine bitmeme ediyor.

Doğa sporları ve trekkingcilerin yol uğrağı yeri olmaya devam fail Türkiye’nin geçmiş milli parkı Yozgat Çamlığı ile gelişigüzel diğer ormanlık alanlarda belde illerden mevrut gruplar, kış ve yaz aylarında yaptıkları natür yürüyüşleriyle yerli düzeyde dahi oluşumlara hastalık oldu.

ÇAMLIKTA PİKNİK VE SPOR

1600 rakımlı Yozgat Çamlığı’nın etekleri sakil olarak piknik yeri yerine birlikte kullanılıyor. Şita aylarının başlamasına karşın hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini okazyon bilenler, soluğu çamlıkta alıp piknik yapmaya devam ediyor. Yozgat ANA KONU İl Temsilcisi Abdülkadir Karaduman, farkındalık etkinliklerini vakit kaybetmeden Yozgat merkezde değil, Yozgat’ın bir nice değişik noktasında yaptıklarını söyledi. Karaduman, “Akdağmadeni’nden Çayıralan’a, Çayıralan’dan Yozgat çamlığına kadar çok geniş coğrafyada bu üzere farkındalık etkinlikleri yapıyoruz. Şu dakika tığ Yozgat merkezindeyiz amma bu etkinliğe katılan elden merkezdeki kişiler değil. Burada Yozgat’ın bir nice ayrımlı noktasından evet de üniversitede okuyup değişik şehirlerden olan arkadaşlarımız var” dedi.

“TÜRKİYE DEĞME YIL CİDDİ ANLAMDA VERİMLİ TOPRAKLARINI KAYBEDİYOR”

Karaduman, dünyada ve Türkiye’üstelik aşınım ayrımsız gerçeği bulunduğunu, erozyonla bağlantılı kişilerin farkında olmasının, toprağa sahip çıkmasının çokça yüce olduğunun altını çizdi. Karaduman, “Çünkü toprak bizim aslında dirim çeşitliliğimizdir, tıpkısı dirim bilimsel çeşitliliğin başlangıcıdır diyebiliriz. Eğer biz biyolojik çeşitliliği haddinden fazla elan fazla çeşitlendirdiğimiz devir, artırdığımız zaman yanı sıra yaşam çeşitliliği oluyor. Hayat çeşitliliği de bizim için şu noktada yüce; biz, gıdadan ilaçlara büyüklüğünde çokça degaje alanda doğadan elde ettiğimiz ürünleri kullanarak hayatımıza uyguluyoruz. Nedeniyle bizim, bu noktada hayat kalitemizin henüz iyi artması için toprağa sahip çıkmamız gerekiyor. Baktığımız zaman birlikte maatteessüf Türkiye herhangi bir sene bati anlamda eli nimetli topraklarını kaybediyor” diye niteleyerek konuştu.

“DOĞAYA KARŞI BİR BAĞI SIFIR İNSAN DOĞAYI KORUMUYOR”

TEMA İl Temsilcisi Karaduman, ongun dikmenin birlikte doğayla eğlenceli yaşamanın öğrenilmesi gerektiğine aksan yaparak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Hoppadak tabiat yürüyüşü değil, bununla bağlantılı, kişilerde bire bir dimağ uyanması için çalışmalarımız, sergilik çalışmalarımız üstelik oluyor. Arkadaşlarımızla bu arada stant açtık. Orada iki amacımız vardı. Birinci yerine, bu bilincin yetişkinler dahi uyanması. İkincisi dahi aslında işin en temel noktası; bu doğayı sevmeyen, doğaya karşı belli aynı büyü olmayan eş doğayı korumuyor. Tığ, burada, oldukça çocuklarda doğa sevgisini oluşturabilmemiz için oyunlarla doğayı aşılayabilecek etkinlikler geliştirdik. Elden bu üstelik değil, Çevre Günü’nde ya de yılın belli zamanlarında yararsız cem etkinliklerimiz oluyor. Yapmış olduğumuz etkinliklerde mihrak bekçi doğaya ayar katması, doğaya kâr sağlaması. Bu kapsamda Yozgat’ta çokça ayrımlı etkinlikler yapıyoruz.”

Share: