“Yılda 8 bin avrat meme başı kanseri dolayısıyla hayatını kaybediyor”

Bicik kansrinin haddinden fazla kesif görülen bire bir hastalık olduğunu söyleyen Umumi Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ünal Sabancı, “Arsıulusal Amansız Hastalık Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) 2020 yılındaki çalışmasına bakarak Türkiye’de seçme yıl yaklaşık 8 bin avrat hayatını kaybediyor. Er tanı ve tedavi ile bicik kanserine vabeste ölümlerin önüne ayrılmak gibi” dedi.

Meme Başı dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması bicik kanseri namına adlandırılıyor. Meme Başı kanserinin hem Türkiye’bile hem bile dünyada en sık rastlanan amansız hastalık türü olduğuna dikkat calip Medicana Kadıköy Hastanesi’nden Umumi Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ünal Sabancı, “Meme kanserini erkeklerde de görebiliyoruz ancak meme kanseri vakalarının yüzdelik 99’undan fazlasını kadınlar oluşturuyor. Bicik kanseri, meme dokusunda düzlük alan duktal evet üstelik tübüler kabil değişik tiplere ayırabileceğimiz hücrelerden hamur alıyor. Kanserin ne hücre tipinden asıl aldığı, ur boyutunun ne kadar olduğu, kanserin nerelere yayılım gösterdiği hastalığın ilerleyişine gravite ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Meme Başı kanseri belirtileri ile ait kendisine dahi Doç. Dr. Sabancı, “Meme kanseri semptomlarını alelumum hastalanmış zat fark ediyor. Hastaların sıklıkla bize tariflediği şikayetler bicik dokusunda ele mevrut kitle, bicik görünümde yahut boyutunda ayrım, meme başı cildinde farklılık, meme başı ucunun içe çökmesi kabilinden durumlar. Meme esasen hunriz hareket gelmesi, meme cildinin soyulması, ilim değiştirmesi üstelik tekrar hastaların farkına vardığı değişiklikler ortada saha alıyor” ifadelerini kullandı.

“RUTİN MUAYENEDE DE MEMEDE KİTLE TESPİT ETTİĞİMİZ OLUYOR”

Muayenede memedeki değişiklikleri incelediklerini belirten Doç. Dr. Sabancı, “Bicik kanseri teşhisinde geçmiş adımı hastanın tıbbi hikayesi ve muayenesi oluşturuyor. Rahatsız genellikle memede değişim ayırt edince bize başvuruyor. Tığ dahi hastanın şikayetlerini kulaktan bicik muayenesi yapıyoruz ve bicik dokusunu ayrıntılı adına değerlendiriyoruz. Bazı Bazı hastanın bir şikayeti olmasa de hikayeden şüphelenip rutin muayenede üstelik memede kitle belirleme ettiğimiz oluyor” dedi.

Sadece muayenenin bicik kanseri tanısı için tam olmayacağını vurgulayan Doç. Dr. Sabancı, “Kanser tanısını kesinleştirmek amacıyla ultrason, mamografi ve MR üzere görüntüleme tekniklerinden yararlanıyoruz. Memede gördüğümüz kitlenin iyi huylu mu kötü huylu olduğunu çıkarmak için memeden eş doku yani biyopsi alarak patolojiye gönderiyoruz. Patoloji raporu  kitlenin özelliklerini anlamamızı sağlıyor. Teşhisi koyduktan sonradan kanserin yayılımını kaplamak için ise farklı görüntüleme yöntemleri kullanıyoruz” diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Cerrahinin meme başı kanseri tedavisinde evvel tercih edilen formül olduğunun altını çizen Doç. Dr. Sabancı, “Cemi kanser türlerinde olduğu kabilinden meme kanseri tedavisinde bile akla yatkın otama yöntemini kanserin evresi belirliyor. Tedavide lumpektomi dediğimiz, toplumda bicik yardımcı cerrahi olarak de bildik memeden hemen tümör dokusunun çıkarıldığı ameliyatı uygulayabiliyoruz. Bu ameliyatı genellikle daha hoşur tümörlerde yapıyoruz. Mastektomi yani bicik dokusunun ağız ağıza çıkarıldığı cerrahi ise nazik tümörler amacıyla akla yatkın aynı formül. Şayet tümör kasaba ak kan bezlerine yayılım gösterdiyse bu lenf bezlerini dahi ihata etmek, kabul etmek gerekiyor. Meme Başı kanseri tedavisinde cerrahi dışında kimyasal tedavi, radyoterapi, hormon replasman terapisi bile uygulanabiliyor. Işın Tedavisi yani ışın tedavisi, cerrahi sonrası meme dokusunda ya de lenf bezlerinde kalan az sayıda kanserli hücrenin bulunmayan edilmesi üzere kullanılıyor. Kimyasal Tedavi  operasyon öncesi balaban boyuttaki tümörlerin küçültülmesi amacıyla tercih edildiği kabilinden işler sonrası sistemik tedavi amacıyla dahi kullanılabiliyor. Hormon terapisi, immünoterapi kabil daha güncel tedaviler da bicik kanserinde makbul yöntemlerden. Hastanın durumu, tümörün büyüklüğü kadar durumları göz önünde bulundurarak tedaviyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: