Yemen Başkanlık Konseyi: Savaşın tırmanmasının insanca yansımalarından Husiler sorumlu

Yemen Riyaset Konseyi Başkanı Reşad umum-Alimi, ülkede savaşın yeniden tırmanmasının çetin insanca yansımaları üzerine İran destekli Husileri suçladı.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre, Konsey Başkanı Alimi, Almanya’nın Yemen Büyükelçisi Hubert Jager ve yardımcısı Michael Westland ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ayrımsız araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilgiler ve Yemen’deki gelişmeler ele alındı.

Konsey Başkanı Alimi, ülkede ateşkesin sona ererek savaşın tırmanmasının azılı insanca yansımalarından Husileri ve destekçilerini mesul tuttu.

Alimi, mevcut gerginliğin hayat koşullarını ağırlaştıracağını ve memurların maaşlarının ödenmesi, yolların açılması ve binlerce çekişme tutuklusunun serbest bırakılması dahil başlamak amacıyla ateşkesi tevsi çabalarının önünü tıkayacağını söyledi.

Yemen Reislik Konseyi Başkanı, Husileri ve İranlı destekçilerini soluk dökülmesini yenmek ve acıları sona erdirmek için planlı uluslararası ve lehçe çabalara müspet yaklaşım sergilemeye cebretmek amacıyla baskıları artırmada Almanya’nın ve uluslararası toplumun rolünün önemini vurguladı.

Yemen’de ateşkesin bitmesiyle çatışmalar baştan başlamıştı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve bazen bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere cebin Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin albeni, esmer ve deniz operasyonlarını 2 ay süresince durdurmayı akseptans ettiğini duyurmuş, bırakışma elan sonra iki kez uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ve Husilerin akseptans ettiği mütareke metnine göre, 6 kamer devam eden ateşkesin süresi 2 Ekim’de domestik saatle 19.00’da sona ermişti.

Yerel kaynaklar, evvel ateşkesin sona ermesiyle Marib, Taiz ve değişik gâh bölgelerdeki cephelerde hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında ateş çatışmalar çıktığını aktarmıştı.

Share: