Yapay zekaların insansı gözleri olacak

Olgun insanları, bileşimli zeka üzere adam gözü ile eş özelliklere topluluk, retinayı imitasyon eden tıpkısı çevirgeç geliştirdi. Bu anahtar sayesinde sentetik zeka birlikte çevresini görsel anlamda insanlar üzere anlayabilecek.
Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik bilgelik aktarımının 10 milyon filo olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden tıpkı bilgiyi enstantane adına elde yazar işleyebilmek, otonom araçlar imar etmek için yapılan çalışmalarda birlikte iri atılımların kapısını açım potansiyeline -arz azından teoride- sahipti. Peki bu ebat daima teoride mi kalacak? WebTekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine bakarak andıran zamanda bu nazariye pratiğe dökülebilir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) marifetiyle geliştirilen benzeri komütatör yardımıyla gelecekte bu teoriyi tecrübe etmek olanaklı olabilecek. Bakir alet, yapay zeka amacıyla âdem gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi üzere üretildi.

Araştırmanın sonucunda sentetik zeka amacıyla ayn bir ayrımsız bina oluşturulması büyük benzeri girişim atmayı sağlayacak. Bu göz yapısı yardımıyla bileşimli zeka ayrımsız şeyleri gördüğü anda bizim kabilinden algılayabilecek, antrparantez baktığı şeyin ana mi yoksa ışık, reklam panosu kabil tıpkısı görsel mi olduğunu da ayırabilecek. Bu uygulayım bilimi robotlara ve otonom araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano adlı dergide yayımlanan makalede düz kayran araştırmada, bireşimli zeka gözünün henüz açık bir aralıkta görebildiği birlikte anlatım edildi. Bu bina görebildiğimiz çırağ aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda üstelik görebiliyor.

Üç değişik prosedür bir anda gerçekleşiyor

Bu bakir teknolojinin bire bir ayrıksı öne sâdır yanı üstelik üç değişik işlemi eş zamanlı adına gerçekleştirmesi. Bu üstelik şimdilik kullanılmamış yöntemi benzersiz kılıyor. Alışılagelen şartlar altında yapay zeka bilgi işleme, belleğine derç ve kavrama işlemlerini ayrı ayrı yaparken, sentetik zeka gözü bu üç işlemi eş anlı yapıyor.

Araştırmacılara bakarak yıpranmamış teknoloji var olanlardan çok henüz hızlı ve yalnız 2,5 santimetrelik bire bir çipe sığdırılabiliyor.

Gökyüzünde nükleer tatil: Bileşimli zeka uçuracak!

Suçları bire bir hafta önceden tahmin fail sentetik zeka!

Sentetik zeka çap gelişim gücünün yerini alıyor

 

Share: