YANLIŞSIZ PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ OLMAYACAK

SELIM Öğür Genel Tarz Eş Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Şayet biz aynı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu bir tane katiyen olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan kaçınan” dedi.

DOĞRU Fırka Genel Merkezi Eş Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, AK Öğür Karı Kolları Başkanlığı’nın 1,5 yıl ilk Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Şişman Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’dahi gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Eş Ayvaz Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Kadın Kolları Kurum Başkanı ve Bursa Milletvekili Emine Ağır Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Yazman Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Debbağ, Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Görgülü, DOĞRU Parti Edirne İl Başkanı Sarih İba ve İl Koordinatörü Fisun Humbaracı zevcelik etti. Kentte iki ayrı izlence işleyen Keşir, Meriç Nehri kenarında aynı tesiste sivil topluluk kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Ticaret ve Uran Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’bile mütekellim Keşir, kadın ve koca yan yana balaban Türkiye’yi kurmak üzere tıpkı haddinden fazla projeleri olduğunu belirterek, “Eğitim en yetişkin fırsat eşitliği uzlaştırıcı. Bizi hayatta hem eş erkek cinsler arası, hem de sosyal yapılar beyninde eşitliği sağlayan arz makro çevirgeç, eğitimde vesile eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında eğitim çağında olup bile üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı yüzdelik 13.5’ti hangi efsus kim. Kız çocuklarının çabucak yüzdelik 13.5’ine darülfünun eğitimi verdiğinizde aslında punt eşitliğini bile sağlamamış oluyorsunuz. Zira iz edinmesi, yoksullukla mücadele etmesi, zorlu çok konu eğitimde punt eşitliğinden geçiyor. Bekçi dönemler vardı, üniversiteler büyük şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama zaman 207 üniversitemizle bu heybet birçok oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani darülfünun çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u çıktı üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara vesile verildiğinde, bildirme bereketli şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani global faydalanıcıların zarfında yüzde 41’i karı. İŞKUR’un işbaşı terbiye programları var. İŞKUR’un patika edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların da yüzde 50’den ilavesi karı. Patika eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı yetişek programlarında yüzde 52. Yani tıpkısı fırsat verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda iz edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı en bereketli şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda serencam evre ruhlu, son kademe hayatiyetli ve son basamak arzulu” diye niteleyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU KATIYEN KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının tıpkı zamanda bire bir beşeri anamal ve kalkınmanın unsuru olduğunu bile sözlerine ekleyen Keşir, “Eğer tığ aynı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu eşsiz katiyen mümteni. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar karar ahiz mekanizmasına katılmadan olamaz. Onun üzere tığ istiyoruz kim nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, yetişek başta kalkışmak amacıyla istihdam, karar ahiz mekanizması, hepsine yer beş altı kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzdelik 25’tir, arz birkaç bu nazaran katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Birkaç önceki verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzde 50’ye bundan sonra yaklaştık. Onun amacıyla ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEKI Başkanı, YANLIŞSIZ Öğür Edirne Saylav Fatma Aksal birlikte, akıbet 20 yılda kadınların seçkin alanda güçlenmesi için büyük savaş verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve devlet düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile debi etmesi, sorunların çözümünde muhteşem ayrımsız format olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle akıbet 20 yılda karı ayvaz fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, avrat haklarının korunması, anayasal ve kanuni düzende bir nice ıslahat yaptık ve mukavemetli çokça alanda kayda ayar gelişmeler yaşadık. Cümle bu yasalı düzenlemelerde hem kadının ve eş bireylerinin güçlendirilmesi, hem birlikte korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların gelişim gücüne katılım olanı yüzde 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzdelik 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Temas alanda deli dolu seçim çıkararak kadınlarımızın mesai hayatında daha aşkın saha almalarını uydurmak için tensikat yaptık. 2002 yılında kadınların hisse senedi gücüne katılma oranı yüzde 27,9 iken bu mehabet 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde kadın iş gücüne katılma oranının yüzdelik 38.5, karı istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Programın devamında, Edirne’de zat alanında işini kurup muvaffakiyet gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: