Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü 249’a yükseldi

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde, kara ördeğin tespitiyle kuş türü sayısı 249’a çıktı.

Bazı türlerin yaz ve şita aylarını ayrı ayrı geçirmesi dolayısıyla “kuş oteli” yerine da adlandırılan ve Cumhur Reisi Kararı ile “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edilen Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı arttı.

Altınova Belediye Reisi Metin Oral, esmer ördeğin eklenmesiyle lagündeki cins sayısının 249’a yükseldiğini söyledi.

Kuşlar beyninde genişlik haddinden fazla ilgi çekenlerin flamingolar olduğunu belirten Oral, “Bu gölümüzün daha çok farkındalık yaratacak tıpkısı göl haline gelmesini istiyoruz.” dedi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise yaptıkları sonuç kuş gözleminde Türkiye’deki nadir türlerden kişmiri ördeği (melanitta nigra) kayıtlara geçirdiklerini belirtti. Bülbül, şöyle bitmeme etti:

“Ilımlı boylu, yoğun renkli aynı fırtına kuşu olan esmer badi, lagünün bahir tarafında kıyıdan kestirmece 40-50 metre açıkta iki alımlı namına görülmüştür. Karadeniz sahilleri ve Marmara Bölgesi’nde şita göçmeni olan karaca ördeğin, küresel kuş veri tabanı “e-bird”e (kuşbank) bakarak Marmara Denizi’nde ikinci kaydıdır. Bu gelişmeleri durumunda araştırmak, ilkin flamingolar almak üzere bu evire çevire canlıları yakından görmeleri için mecmu doğaseverleri alanımıza bekliyoruz.”

Share: