Yalova’da geleceğin gato ustaları zevk ve görsel bedii sırlarını öğrendiler

Yalova’dahi geleceğin çörek ustaları hoşlanma ve görsel beğenilen sırlarını öğrendiler

YALOVA Yalova Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile Anne Hatun Mesleki ve Maharet Küçük Asya Çığır Lisesi Mutfak Ikram Azık Bölümü öğrencilerine mesleksel maharet kazanmalarına yönelik işlik eğitimi gerçekleştirildi.

Termal ilçesindeki aynı otel ve Yalova Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen programda İstanbul’üstelik 50’ı fazla süredir ruh gösteren pastacılık malzemeleri firması yoluyla öğrencilere lezzeti pastacılık, tezyin, sepileme ve yemek bahis başlıkların eğitim bilimi gerçekleştirildi. Yalova Meslek Erdemli Okulu Otel Hizmetleri Kürsü Başkanı Öğretim Yardımcısı Yasin Özaslan, öğrencilerin aşçılık programında almış oldukları nazari ve kılgısal eğitimleri güçlendirmek ve zenginleştirmek amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Bölgedeki otellerle yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde pastacılık ve çikolata alanlarında atölye çalışması etkinliği gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz burada çikolata ve değişik çikolata türevleri ile ilgilendiren yapılacak ve misafirlere izzetüikram edilecek ürünlerin ne aşamalarda pekâlâ üretildikleri, bittabi lokma tatlısı edildikleri ve müşterilere zahir izzetüikram edildikleri üzerine burada sunturlu ve faydalı bire bir eğitim bilimi alacaklar. Bu etkinlikte darülfünun öğrencilerimizden 30 mektepli üretime aracısız otelin mutfağında yardım sağladılar. Buradaki pastacılık ürünlerinden bir nice iz çıkardılar ve burada sergilendi. Öğrencilerimizin üretmiş olduğu ürünler birçok yaşama tarafından tadım yapılma fırsatı buldu” dedi.

“Kendimizi yetiştirmek için geldik”

Aşçılık bölümü 2. derslik öğrencisi Zeynep Sude Mecnunca ise eğitimlerin kendilerinin geliştirmeleri yerine majör olduğuna dikkati çekerek, “Burada kâin ürünlerin şüphesiz yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini, hangi malzemelerin kullanıldığını ve ne tekniklerde yapıldığını, beğenilen ekipmanların uzmanlar aracılığıyla elbette kullanıldığını hıfzetmek üzere buradayız. Burada tecrübemizi yükseltmek ve düzlük süresince nasıl çalışıldığını ve az buçuk birlikte kendimizi yükseltmek üzere geldik” dedi.

“Ev sahipliği yaptığımız amacıyla mutluyuz”

Etkinliğin gerçekleştirildiği otelin Genel Müdürü Rahmi Davet Kaya, “Buradaki etkinlikte pastacılık sanatı, pasta bezeme sanatı, tabaklama sanatı ve sunum sanatı ile alakadar olarak darülfünun ve ortaöğretim öğrencilerimiz eğitim bilimi gördü” ifadelerini kullandı.

Share: